Забраните да се събират много хора на едно място, което е неизбежно за кинофестивалите, доведоха до отмяната на редица прояви по света и у нас. Първа жертва беше документалният фестивал през март в Солун.
От спирането на американския фест South by Southwest в Остин, Тексас, пострада и... българското кино. "Котка в стената" очакваше срещата си с американската публика именно на този фестивал.
Най-тъжната вест за родните киномани беше отлагането на "София филм фест". Най-голямото киносъбитие у нас трябваше да се открие за 24-та поредна година на 12 март. Първите случаи на коронавирус в България дойдоха, след като вече бяха започнали предварителните му паралелни програми в Дома на киното.
Поканени бяха гости от цял свят, планирани бяха прожекции на над 200 филма, продаваха се билети. Той за наша радост се проведе сега.
Спрян беше и основаният от Робърт де Ниро фестивал "Трайбека" в Ню Йорк през април.
Чуйте разговора с проф. Дина Йорданова за кинофестивалите по време на пандемия, за последствията на Covid-19 върху киноиндустрията и за бъдещето развитие на киното.
Професор Дина Йорданова е създател на програма по филмови изследвания в Университета на Сейнт Андрюс в Шотландия, където преподава. Специалист е по киното в Източна Европа. Тя пътува по света, посещава кинофестивали и изнася лекции в различни университети. Казва, че е професор по глобално кино.
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg