Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В образованието няма минало свършено

Снимка: pixabay.com

Доколко ориентирано към бъдещето е българското образование и как му повлияха пандемията и дигитализирането?

"Навлизането на технологиите не е цел, то е средство за постигане на качество в образованието – е изтъквал неведнъж Явор Джонев Председател на фондация за образователна трансформация transform.bg.

Няма как обаче дигитализирането да промени нещо съществено, ако ние не променим начина на учене и отношението към ученето – изтъкна Джонев в "Нашият ден". –

Не е достатъчно да подобрим обучението по традиционните предмети, а да поставим нови образователни цели. Защото децата ни ще се изправят пред напълно нови ситуации и трябва да ги учим как да се справят с непознати предизвикателства. 

Необходимо е да ги образоваме и в други насоки, а именно: да могат да общуват помежду си, да могат да решават конфликти, да изграждат приятелства, да могат да се разбират помежду си.

Да са добри хора. Да са добри мислители, да мислят не само логически, но и творчески. Да могат да учат, защото бъдещето изисква те непрекъснато да научават нови неща и да отучват стари неща.

Да могат да представят идеите си добре, структурирано и художествено."

"Отново трябва да поставим въпроса за ролята на училището – дали да обучава или и да възпитава?

По всичко личи, че трябва и да възпитава, няма как иначе да изгради знания и умения. Най-сетне то трябва да даде на децата свобода и отговорност." – подчерта Явор Джонев.

"Като се каже свобода, често се възприема като свободия, като всеки да прави каквото си иска, но не е така – свободата върви с отговорността. Свободата е избор и понасяне на последиците от този избор.

Не на последно място, трябва да се промени ролята на родителя, защото той е интегрална част от процеса на обучение, а не клиент, който ни дава детето си."

Чуйте целия разговор с Явор Джонев за целите, приоритетите и необходимите стъпки, които трябва да извърви училището по пътя на образователната си трансформация.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..

публикувано на 24.01.25 в 15:50

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Емоции и интелект, представени в балканските езици и култури

От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..

обновено на 23.01.25 в 13:36

Без радио не мога

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..

публикувано на 22.01.25 в 17:55

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05