Корупцията е огромен проблем и тя е много видима в енергетиката. В основата е липсата на прозрачност в енергетиката. Това всъщност е ролята на БЕХ, който трябва да бъде закрит – още от 2009 година настояваме за това. БЕХ е една куха структура, която е създадена, за да прикрива корупцията в енергетиката. Това каза Тодор Тодоров, представител на гражданската организация „За Земята“, в "Нашият ден":
"Излизат някои неща. Като почнем от ТЕЦ "Варна", Студения резерв, Бобов дол... Правителството реагира панически в нарушение на закона, като прекрати договори, които е подписало. Корупцията е огромен проблем в енергетиката – като погледнем АЕЦ "Белене", където няма централа и няма и да има, или преименувания Турски поток – корупцията е много видима в енергетиката, но си затварят очите с години, защото става въпрос за частни интереси и политически интереси. Също така говорим за раздут щат в държавните мини и централи, осигуряване на гласове – корпоративен вот по време на избори от съответните олигарси... Това е решим проблем. Просто трява политическа воля."
Кой се страхува от Зелената сделка
"Трябва да говорим за конкретни стъпки, които трябва да предприемат политиците. Това, което изключително пречи, и кара Зелената сделка да бъде приета като пречка, а не като възможност за България, е, че във всичките съвети, които правителството свиква, за да обсъжда важни енергийни проблеми – като НСТС, като Икономически и социален съвет, като най-новия Консултативен съвет за Зелената сделка – в тях няма представители на неправителствения сектор, на иновативния и на зеления бизнес. Има представители на синдикатите, които, по техни оптимистични данни, представляват около 25% от работещите. Много малка част от бизнеса е представен. По тази причина решенията, които се вземат, са абсолютно нелегитимни. От там идва и впечатлението, че Зелената сделка е нещо, наложено от Брюксел, а не една възможност за развитие, и то за бързо развитие. За наваксване на технологичното изоставане на България. Това е много сериозен проблем, защото за първи път в човешката история може да се направи индустриална трансформация с осигурени средства – средствата от многогодишната финансова рамка на ЕС – и ние трябва да се възползваме."
Корупцията като пречка пред енергийното бъдеще на България – за това колко важно е в какво общество бъдещето търси своето място и за възможната справедливост на енергийния преход. В първия ден на конференцията, която ни показва електрификацията като..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН,..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас...
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg