Писателката Юлия Спиридонова и художничката Капка Кънева са българските номинации за Мемориалната награда “Астрид Линдгрен” 2021. На 21 октомври 2020 г. номинираните творци бяха обявени на сайта на възпоменателната награда на името на популярната писателка. Пълният списък с номинации може да бъде видян на https://alma.se/en/nomination/candidates/.
Писателката Юлия Спиридонова и илюстраторката Капка Кънева са в списъка с общо 263-ма кандидати от 69 страни. Новият лауреат на наградата ще бъде обявен на 13 април 2021 г. Той ще бъде избран от жури от 12 души, назначени от шведския Национален съвет по култура. Сред тях са писатели, литературоведи, художници, критици, библиотекари. Семейството на Линдгрен е представено от правнука ѝ Юхан Палмберг.
Тази година сред кандидатите има най-много представители от Великобритания – 20 души. След тях са шведите с 14 номинирани.
"Днес повече от всякога децата и подрастващите имат нужда от достъп до литература, която им позволява да опознаят света", каза председателката на журито Бьол Уестин.
Наградата в памет на Астрид Линдгрен е най-значимата награда в света за достижения в областта на литературата за деца и юноши. Тя е учредена от шведското правителство през 2002 г. Паричната ѝ премия е пет милиона шведски крони (500 000 долара). Именитата писателка Линдгрен почина през 2002 г. на 1994 г. Тя създаде герои като Пипи Дългото чорапче, с които израстват поколения деца по света.
Юлия Спиридонова беше номинирана за наградата и за 2020 г. заедно с писателката Мая Дългъчева. Лауреат на наградата в памет на Астрид Линдгрен за 2020 г. през март стана южнокорейската илюстраторка и автор Баек Хи-на.
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
На слушателите на "Нашият ден", които обичат смразяващи кръвта истории в горещите летни дни, Юлия Петкова предлага перфектното четиво. "Когато Давид получава имейл от непозната жена, която твърди, че има информация, свързана с детството му, той не знае как да реагира. Давид няма никакви спомени от първите 12 години от живота си. А..
От днес културното пространство NEXUS ще бъде домакин на серия семинари, посветени на симбиозата между модата и архитектурата. Първото от поредицата събития започва 17 юли от 19:30 ч. и е посветено на корените и предисторията на архитектурната мода, границите на това понятие и стила space age, повлиян силно от футуризма. Другите две лекции..
Днес (17 юли) в Дома на киното ще се състои прожекция на култовия филм "Калигула" по повод 80-годишнината на актрисата Хелън Мирън. "Калигула" е пищна историческа епопея, заснета под режисьурата на Тинто Брас с участието на Малкълм Макдауъл, Хелън Мирън, Питър О'Тул. Филмът проследява възхода на тиранина, поел с кървава ръка контрола над..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg