Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Метроном избра записи от ММФ „Софийски музикални седмици“

Три концерта от програмата на международния фестивал „Софийски музикални седмици“ ще представи „Метроном“ на 22 октомври от 19.30 часа. Това са концертът на Симфониета Шумен с диригент Станислав Ушев и солист Веско Стамболов, концертът на „Софийски солисти“ с диригент Пламен Джуров и солист Пламена Мангова и концертът на СФ с диригент Найден Тодоров и солист Светлин Русев. Ще следваме календарната им поредност.

Вечерта на 21 септември започна с Дивертименто от Панчо Владигеров, последвани от два клавирни концерта – на Марин Големинов и Хенрик Гурецки и на финала увертюра-фантазия на Пьотр Илич Чайковски „Ромео и Жулиета“. В предаването ще прозвучат двата клавирни концерта създадени с няколко години разлика. Солист е Веско Стамболов. Концертът за пиано и оркестър от Марин Големинов е изпълнен за първи път от Антон Диков и Софийската филхармония през 1976 г. под диригентството на автора.

Хенрик Гурецки написва концерта оп. 40 през 1980 г., като в оригинал е за чембало. Поръчката е от Полското радио. Посветен е на Елжбиета Хойнацка, която е и първият му изпълнител в Катовице заедно с оркестъра на полското радио и телевизия с диригент Станислав Вислоцки. След десет години в рамките на музикалната пролет в Познан е представена версията за пиано от Ярослав Сивински като пианист и Симфоничния оркестър на Познанската академия за музика с диригент Марчин Сомполински.

Вторият концерт е от 30 септември със „Софийски солисти“, Пламен Джуров и пианистката Пламена Мангова. В програмата бяха включени „Organum light“ от Добринка Табакова, Концерт за пиано и оркестър №2 на Феликс Менделсон и квартет във фа минор, оп. 95, №11 „Сериозо“ от Лудвиг ван Бетовен. В нашата програма се спираме на концерта в ре минор №2 оп. 40 от Менделсон. Версията, която беше изпълнена е със съпровод само на струнен оркестър и се представя за първи път у нас. Направена е от Паул Граф Валдерзее, редактор и музиколог на издателство Брайткопф. Оригиналната версия на концерта е създадена през 1837 г. по поръчка на фестивала в Бирмингам, а солист е бил сам авторът.

На 1 октомври концерт имаше Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров и солист Светлин Русев. Вечерта започна с „Просветлена нощ“ на Арнолд Шьонберг, и продължи с концерта за цигулка в ми минор, оп. 6 от Феликс Менделсон. Творбата е завършена през 1844 г. и вдъхновена от концертмайстора на Гевандхаус оркестър в Лайпциг Фердинанд Давид. Изпълнява се през 1845 г., а на пулта е Нийлс Гаде.
Разбира се не ще пропуснем и някои от бисовете, с които Пламена Мангова и Светлин Русев дариха публиката.

На финала една покана за среща - представяне на книгата на Боряна Ламбрева посветена на камерното творчество на проф. Павел Герджиков, което ще се състои на 23 октомври от 18 часа в залата на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05