Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-великият български шпионин

Теофан Райнов
Снимка: desant.net

Тази история, разказана в предаването „Семейно радио“, ви връща преди Освобождението. Наш гост е историкът Димитър Гилев, който ще ни запознае с изключително интересната съдба на Теофан Райнов. Според Гилев, Теофан Райнов е една от най-значимите фигури в нашата история, за която за съжаление, днес знаем много малко. В същото време в Западния свят Райнов е известен като „най-великият български шпионин“. Димитър Гилев припомня, че той има ключова роля за успеха на нашето Възраждане. Живял е по времето на Левски, Ботев и Раковски. Роден е в годината, в която се ражда и Апостолът на свободата – 1837 г.,  в град Карлово. Негов баща е Райно Попович, един от най-значимите възрожденски учители и не е случайно, че Райнов получава много добро за времето си образование.

Скоро след това обаче, животът му се преобръща. През 1862 г. Теофан се среща с Каравелов, Левски, Ботев, които оказват ключова роля за неговото развитие като революционер. Ролята му в Освобождението е необичайна. Адвокат Манол Иванов и д-р Миркович му предлагат да влезе в така наречения „Черен кабинет“ на Османската империя и стане двоен агент на българското разузнаване. „Черният кабинет“ е създадена от султана организация, чиято цел е да вербува агенти от различни националности в империята, които трябва да изнасят информация срещу заплащане. Теофан Райнов приема това предложение с ясното съзнание, че  няма  да работи за Османската империя, а ще изнася информация относно намеренията на султан,а в полза на България и Русия.

За таланта на Райнов като таен агент, за това колко турски парични средства успява да пренасочи към борбата за свобода, за неговата шпионска работа и дейността му след Освобождението, както и за популярността му по цял свят, чуйте повече в разговора на Ирина Вълчанова с историка Димитър Гилев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10