Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-великият български шпионин

Теофан Райнов
Снимка: desant.net

Тази история, разказана в предаването „Семейно радио“, ви връща преди Освобождението. Наш гост е историкът Димитър Гилев, който ще ни запознае с изключително интересната съдба на Теофан Райнов. Според Гилев, Теофан Райнов е една от най-значимите фигури в нашата история, за която за съжаление, днес знаем много малко. В същото време в Западния свят Райнов е известен като „най-великият български шпионин“. Димитър Гилев припомня, че той има ключова роля за успеха на нашето Възраждане. Живял е по времето на Левски, Ботев и Раковски. Роден е в годината, в която се ражда и Апостолът на свободата – 1837 г.,  в град Карлово. Негов баща е Райно Попович, един от най-значимите възрожденски учители и не е случайно, че Райнов получава много добро за времето си образование.

Скоро след това обаче, животът му се преобръща. През 1862 г. Теофан се среща с Каравелов, Левски, Ботев, които оказват ключова роля за неговото развитие като революционер. Ролята му в Освобождението е необичайна. Адвокат Манол Иванов и д-р Миркович му предлагат да влезе в така наречения „Черен кабинет“ на Османската империя и стане двоен агент на българското разузнаване. „Черният кабинет“ е създадена от султана организация, чиято цел е да вербува агенти от различни националности в империята, които трябва да изнасят информация срещу заплащане. Теофан Райнов приема това предложение с ясното съзнание, че  няма  да работи за Османската империя, а ще изнася информация относно намеренията на султан,а в полза на България и Русия.

За таланта на Райнов като таен агент, за това колко турски парични средства успява да пренасочи към борбата за свобода, за неговата шпионска работа и дейността му след Освобождението, както и за популярността му по цял свят, чуйте повече в разговора на Ирина Вълчанова с историка Димитър Гилев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлиана Антонова – Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлиана Антонова – Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23