Преди дни се състоя поредната акция на МВР срещу разпространението на наркотици около и в училищата. Говори ли се достатъчно в обществото за този проблем, затваряме ли очите си за зависимостите, достатъчна ли е превенцията?
Справянето с проблема изисква мобилизация на институции, осъществяващи превенция, образователни програми, учители, семейство. Имаме ли всичко това като общество – разполагаме ли с единна система за мониторинг и оценка на това доколко ефективни са превантивните дейсности, пълноценно ли е взаимодействието между деца, родители и учители?
В края на миналия месец излезе Европейският доклад за наркотиците за 2020 г. – кои са основните акценти в него и къде сме ние?
Родителската подкрепа и отговорности, споделеното време с децата, са ключови фактори за тяхното пълноценно развитие, но когато те липсват, родителите забелязват ли промяната у децата, какви са най-честите признаци, които могат да направят впечатление. Липсата на стабилност в семейството ли е първата стъпка до избора на лесните решения като алкохол и наркотици? Достатъчна ли е превенцията в училище в рамките на една учебна година и дава ли основата на информираност сред младото поколение?
На тези въпроси отговарят специалистите: Росица Станулова, психолог, отговорник отдел „Дневен консултативен център за деца, юноши и родители“ в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София, и Александър Панайотов, директор на Националния фокусен център по наркотици и наркомании.
Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..
На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..
Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..
В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg