Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова книга на проф. Анелия Янева за хореографската режисура в балетното изкуство

Снимка: artstudies.bg

Монографията „Архитектонични принципи на хореографската режисура в балетното изкуство“ вече е на разположение на любителите на балета. Тя е издание на Института за изследване на изкуствата при БАН и е част от новата идея на директора Емануел Мутафов, която представя поредица от издания на трудовете на докторанти и сътрудници на института. Идеята е обществеността да има представа над какво работи института и тези, които се интересуват от тези проблеми.

Анелия ЯневаЗвучи много трудно за разбиране, но в действителност хореографската режисура прави възможно създаването на цялостен балетен спектакъл, обединил хореографската композиция или движенията на балетистите, хореографската драматургия, която развива сюжета и хореографската режисура, която прилага общоприети режисьорски закони. Така публиката може не само да се радва на виртуозния танц, но и да се вълнува от развитието на сюжета и ефектните решения в отношенията между героите. Особено трудно е да се представят минало или бъдеще време, отделни ярки чувства и затова балетните хореографи имат специфични начини, за да достигнат посланията до зрителите.

Съпоставките, които могат да бъдат открити, са със системата на Константин Станиславски, Всеволод Мейерхолд, Михаил Чехов, както и с киномонтажите на Сергей Айзенщайн.

На анализ са подложени някои знакови балетни постановки от 20 век, сред които тези на Морис Бежар, Джон Ноймайер, Пина Бауш и др. От българските продукции се разглеждат някои спектакли на балет „Арабеск“ – единствената наша балетна трупа специализирана в пресъздаването на съвременна хореография.

В звуковия файл можете да чуете разказа на Анелия Янева

Анелия Янева е преподавател по съвременна хореография в Югозападния университет в Благоевград, където завършва вече трети випуск студенти. Освен български студенти идват да учат и хора от Украйна, Испания, Молдова. Тя е част от изследователската група „Музикален театър“ подготвила великолепните енциклопедични издания от четиритомната поредица „Български музикален театър“. Има издадена и книга посветена на българските балети, тяхната история и сюжети.  

Следващият проект, по който ще работи проф. Янева, е „Модели хореографска режисура“, където се разглежда авторският почерк на големите наши и световни хореографи.

Книгата ще може да бъде открита в книжарницата на БАН, в Съюза на композиторите, в балетните магазини, както и университетите, където има хореографски факултети.

Анелия Янева е завършила Държавното хореографско училище в София при Фея Балабина и Калина Богоева и балетна режисура в Санкт Петербург. Там има защитена докторска дисертация по музикознание. Специализира в Марсилия при Ролан Пти и в Парижката опера. Написала е монографии за Маргарита Арнаудова, Асен Гаврилов, Нина Кираджиева, Живко Бисеров, Лили Берон и Надя Винарова. Освен в Благоевград Анелия Янева преподава и в НАТФИЗ, НМА и НБУ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29