Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предприемачът Галин Желязков:

Богат човек е този, който прави каквото иска, а не каквото трябва

Снимка: edu.tuk-tam

"Всеки бизнес изисква много време и енергия, трябва сферата да е много любима на предприемача, за да има силите да направи успешен този бизнес", убеден е Галин Желязков, сериен предприемач, който е създал и развил доста бизнеси, включително и автокино. За него богат човек е този, който прави това, което иска, а не това, което трябва.

Ражда ли се човек предприемач или става такъв?

"У някои този дух е силен, при други трябва известна тренировка, за да излезе "мускулът за предприемачество". 

Галин е живял, учил и работил в Австралия, в Швеция и Шотландия – онова, което му прави впечатлене и което според него прохожда у нас като насърчаваща предприемачеството среда, е толерантността към грешката и дава пример – в Щатите, ако искате банков заем и имате в досието си няколко фалита, вероятността да получите кредит е много по-голям. За инвеститорите фактът, че насреща имат човек, който няколко пъти е бъркал и се е изправил отново, е важен. "Трябва да се научим да толерираме провала, да гледаме на него като грешка, урок и възможност", смята младият предприемач.

"Предприемачът е малко като вирус, той заразява останалите, запалва ги – казва Желязков и добавя: – Това е труден живот на големи успехи и големи провали, които се редуват постоянно. Онова, без което не може, нито в предприемачеството, нито в живота, са партньорите." Чуйте разговора с него:

Галин Желязков е учил Софтуерно инженерство и мениджмънт в Гьотеборгския Университет, Швеция, Глобален иновационен мениджмънт в Университета Стратклайд в Глазгоу, Шотландия, и Предприемачество и иновации в Технологичния универстет Суинбърн, Австралия. 
Благодарение на досега до различните култури разбира многото плюсове на българското и заобичва България и българите още повече. Връща се на 3 март 2014 г. с идеята да живее тук постоянно, да предава наученото от света, да помага на млади хора да станат предприемачи и да развива местната стартъп екосистема. Работи върху множество проекти в родния си град Варна, като Пътуващо автокино в България, Възраждане на Лятно кино Варна, Споделеното работно място на Варна beehive.bg, и освен това е ментор на няколко млади предприемачи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00