Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НФХ „Светослав Обретенов“ на 75 години – традиции, настояще и бъдеще

Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ с диригент Славил Димитров – носител на приза „Музикант на година“ за 2016 г.
Снимка: Ани Петрова, БНР

През сезон 2019-2020 Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ отбеляза своя 75-годишен юбилей, на който е посветено предаването „Студио Музика“ на програма Христо Ботев във вторник, 27 октомври, от 19.30 часа.

Основан като Държавен хор при Радио София на 1 ноември 1944 г., през първото десетилетие на своето съществуване хорът се ръководи от своя създател – диригента, композитора и общественика Светослав Обретенов. Любопитен щрих от историята на състава е фактът, че за 75 години освен Светослав Обретенов позицията на главен диригент заемат само още петима: Димитър Русков, при когото хорът е преименуван на Българска хорова капела „Светослав Обретенов“, Георги Робев, Люба Пешева, Илия Михайлов и настоящият главен диригент Славил Димитров.

За изминалите десетилетия Националният филхармоничен хор утвърждава реномето си на представителен изпълнителски състав, като сред диригентите, заставали на пулта в различни концертни изпълнения у нас и в чужбина блестят имената на Херман Абендрот, Рикардо Мути, Курт Мазур, Мишел Пласон, Зубин Мета, Генадий Рождественски, Евгений Светланов, Васил Арнаудов, Константин Илиев, Добрин Петков. Сред солистите, музицирали с хора на една сцена са такива майстори на изпълнителското изкуство като Борис Христов, Николай Гяуров, Ана Томова-Синтова, Мирела Френи, Паата Бурчуладзе, Веселина Кацарова, Александрина Пендачанска и Юрий Башмет. Още от 1960 г., когато начело на състава е Димитър Русков, за диригент е привлечен и младият Георги Робев, който от 1966 до смъртта си през 2002 г. е неизменен главен диригент. През този период, наред с грандиозния скок в професионалното развитие на изпълнителите, изключително се обогатява и репертоарът от творби в различни стилове, особено в кантатно-ораториалните жанрове, операта и сакралната музика. От 1981 г. по инициатива на Георги Робев хорът става част от Софийската филхармония под името Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов“, което носи и днес.

За високи професионални постижения Националният филхармоничен хор е носител на много престижни отличия – като Златна лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци (1977), три високи държавни отличия, наградата Кристална лира (2016) и званието Музикант на годината през същата година.

Съставът осъществява много концертни гастроли в Европа, Азия и Америка, както и записи за големи радио и телевизионни компании в България и Европа.

В предаването ще звучат записи на Националния филхармоничен хор от различни години, някои от които съхранявани в Златния фонд на БНР, както и гласовете на диригентите Георги Робев, Константин Илиев и Добрин Петков, които също са част от Златната радиосъкровищница. Ще разговаряме и с настоящи членове на състава и с главния диригент Славил Димитров за връзката с традициите, новите хоризонти и предизвикателства за музикантите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 октомври 2024 г.

1 октомври Свири Германският симфоничен оркестър с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), "В една тъжа вечер" (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..

публикувано на 30.09.24 в 09:24