Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметта за 100 лица на българския театър, съхранена във фотоалбум

БНР Новини

Сто незабравими български актьори намират място между страниците на новия луксозен фотоалбум, озаглавен „100 лица на театъра“. Те са представени чрез кратки биографии и повече от 500 снимки, някои от които показани за първи път, уловили мигове от полета им на сцената.

Точно това е и целта на албума – да отдаде почит към паметта на актьорите и да съхрани спомена за техните най-значими роли и всичко онова, което те са оставили като наследство на театралната сцена.

„100 лица на театъра“ е доказателство за съществуването на таланта и стремежа към съвършенство на имените ни майстори на образите. Тяхната своеобразна панорама започва от края на XIX век със снимките на Адриана Будевска, Кръстьо Сарафов и Сава Огнянов. Продължава с ролите и пътя към съвременната сцена на актьори като Иван Ласкин, Чочо Попйорданов и Андрей Баташов. А последните страници на албума са отредени за фотографиите на напусналите ни вече Васил Димитров, Йосиф Шамли, Виолета Гиндева, Стефан Данаилов и Стоянка Мутафова. С тях лицата в кигата-памет стават 105.


Идеята за задълбочения и единствен по рода си и обема си албум идва преди две години. Работата по издирването и подбора на снимките обаче отнема време. Екипът – Тинка Николова, Елена Ангелова, Велислава Смилянова, Илко Ганев и Румяна Николова с помощта на проф. Николай Йорданов – се обръщат към фотодокументите на различни театри в България, както и към Държавна агенция „Архиви“, за да съберат точни 500 фотографии. Та и още отгоре.

Като всяко съвременно издание и „100 лица на театъра“ съществува на български и английски език в превод на Сава Драгунчев. Графичното оформление пък е дело на младия дизайнер Николай Димитров.

Фотоалбумът е реализиран от Съюза на артистите в България и Фондация „Хомо Луденс“, с подкрепата на Националния дарителски фонд „13 века България“ и Министерството на културата,и вече имаше своята официална премиера.


Броени дни преди тазгодишното издание на „Икар“-ите и в навечерието на 100-годишнината на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев и Илко Ганев разказват защо е важно да помним – всичките 105 лица на театъра и техния полет на сцената.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55