Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съюзът на артистите връчва наградите „Икар 2020“ на церемония без публика

2
Снимка: Светослав Караджов

Националните награди за сценични изкуства „Икар” на Съюза на артистите в България все пак ще бъдат връчени утре (31 октомври), след дълго отлагане заради епидемията от новия коронавирус. По традиция отличията се присъждат от 1974 година в Световния ден на театъра – 27 март. Тази година, за първи път в своята история, наградите ще бъдат връчени в навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември.


В категорията „Дебют“ номинацията е само една, но е колективна – тя е за Анна-Валерия Гостанян, Анелия Мангърова, Владинелла Кацарска, Елена Иванова / Дайяна Димитрова, Катерина Стоянова и Никол Султанова за изпълнението им в „Косвени щети“ по книгата „Войната не е с лице на жена“ от Светлана Алексиевич, реж. Максима Боева, Театър „Азарян“.

В категорията „Водеща мъжка роля“ са номинирани Бойко Кръстанов за ролята му в „Празникът“, Йордан Ръсин в „За едно явление от електричеството“ и Севар Иванов в „Портретът на Дориан Грей“.

За наградата за водеща женска роля конкуренцията е между Елена Атанасова за ролите ѝ в „Хаос“, Елена Димитрова в спектакъла „Как е“ и Ивана Папазова в „Слава“.

Освен номинацията за водеща женска роля, спектакълът „Слава“ на Пловдивския театър има още номинации в категориите за поддържаща мъжка и поддържаща женска роля – съответно за Димитър Банчев и Елена Кабасакалова, за режисурата на Стайко Мурджев, както и за сценографията на Петя Боюкова.

Кои от номинираните ще получат престижното отличие в тези и в останалите категории, ще стане ясно на церемонията утре вечер – тя ще се състои в Народния театър „Иван Вазов“, но без публика в залата, заради мерките за безопасност, а ще бъде излъчена на запис по Националната телевизия от 23.15 часа.

Отсега са известни само носителите на специалните награди. Актрисата Снежина Петрова е отличена за значимостта и постиженията в проекта „Медея“.

„Икар“ за чест и достойнство се присъжда на режисьора Никола Петков.

Наградата за изключителен принос към българския театър получава актьорът Марин Янев, а за принос към музиката – Кирил Маричков.

За първи път тази година зрителите могат да гласуват на сайта на Съюза на артистите в България и така да бъде определен спектакълът на публиката. Гласуването продължава до 23.59 часа на 30 октомври.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50