Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сценичните срещи и образи на Александрина Пендачанска

Снимка: Mat Hennek / pendatchanska.com

Особено удоволствие е да подготвяш предаване за човек, когото познаваш лично и чиято кариера следиш от най-първите стъпки на сцената. Собътната оперна вечер е посветена на творчеството на Александрина Пендачанска, певицата покорила сърцата на любителите на операта на едни от най-големите оперни сцени. Това е и певицата, която често се завръща за концерти и спектакли, които винаги се превращат в събития. Последните ѝ участия бяха на фестивала „Опера в летния театър“ във Варна, където направи българския си дебют в ролята на лейди Макбет от операта „Макбет“ на Верди. В същата роля ще се представи и в концертните изпълнения на операта на сцената на Софийската опера на 11 и 13 декември. Има разговори за участие във втората част на сезона на Софийската филхармония, но както е модерно през тази особена 2020 г. нищо не е вярно, докато не се случи.

В предаването (31 октомври от 20 часа) са използвани записи от златния фонд съхранили спомените и разказите на самата Александрина Пендачанска през различни периоди на кариерата ѝ, за различни хора, с които е работила и театри, където е пяла. Ето сега един запис от 1991 г. среща в радиоклуба „Приятели на музиката“, в който участват и майка ѝ Валери Попова, и баба ѝ Вера Бонева.


Ще чуете още спомени за първите ѝ уроци по пеене, участието ѝ в записа на „Живот за царя“ от Глинка с диригент Емил Чакъров, за първите ѝ големи успехи по света, за срещите ѝ с бароковата музика, с диригента Рене Якобс, размислите ѝ за някои от ролите, които е представила на сцената, както и за това, какво още иска да изпее.



Ето и музикалната част от програмата:
• „Живот за царя“ Михаил Глинка от 1989 г. с хора на Софийската опера, фестивалния оркестър и Емил Чакъров издаден след това от „Сони класикъл“. Антонида е Александрина Пендачанска, Сусанин е Борис Мартинович, Собинин е Крис Мерит.
• „Дон Жуан“ на Волфганг Амадеус Моцарт запис за „Хармония мунди“ от 2006 г. с Йоханес Вайсер (Дон Жуан), Лоренцо Регацо (Лепорело), Александрина Пендачанска (Донна Елвира), Олга Пасичник (Донна Анна), Кенет Тарвър (Дон Отавио), Ким Сънхе (Церлина), Николай Борчев (Мазетто), Фрайбургски бароков оркестър, RIAS камерен хор Берлин, диригент Рене Якобс.
• „Идоменей“ на Волфганг Амадеус Моцарт с Ричард Крофт (Идоменей), Бернарда Финк (Идаманте), Им Сънхе (Илиа), Александрина Пендачанска (Електра), Кенет Тарвър (Арбаче), RIAS камерен хор Берлин, Фрайбургски бароков оркестър, диригент Рене Якобс, запис от 2009 г.
• „Сомнамула“ на Винченцо Белини, концертно изпълнение през 1990 г. с Александрина Пендачанска (Амина), Винченцо Сагона (Рудолфо), Джузепе Марина (Елвино), Иванка Нинова (Тереза), Дарина Такова (Лиза), с хор „Дунавски звуци“, оркестър на Софийската опера, диригент Джорджо Крочи.
• Избрани арии от концерта в Софийската опера през 2013 г. с диригент Дамян Йорио.
• Записи от диска ѝ „Genuine“ и от диска с арии и дуети на Верди с Никола Гюзелев и Владимир Стоянов от 1997 г. издаден от „Гега ню“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лоран Пейи със стилна версия на "Перикола" от Офенбах на сцената в Лиеж

По традиция в периода преди Нова година Кралската опера на Валония в Лиеж предлага на публиката заглавия от по-лекия, комичен жанр. През 2024 г. това бе оперетата "Перикола" на Жак Офенбах, реализирана от Лоран Пейи. Френският режисьор е най-изявеният сценичен интерпретатор на творбите на Офенбах днес, достоен наследник на именития от близкото минало..

публикувано на 02.02.25 в 08:05

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30
Ювал Рафаел

Оцелялата от фестивала "Нова" Ювал Рафаел ще представи Израел на Евровизия

Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..

публикувано на 29.01.25 в 08:45