Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сценичните срещи и образи на Александрина Пендачанска

Снимка: Mat Hennek / pendatchanska.com

Особено удоволствие е да подготвяш предаване за човек, когото познаваш лично и чиято кариера следиш от най-първите стъпки на сцената. Собътната оперна вечер е посветена на творчеството на Александрина Пендачанска, певицата покорила сърцата на любителите на операта на едни от най-големите оперни сцени. Това е и певицата, която често се завръща за концерти и спектакли, които винаги се превращат в събития. Последните ѝ участия бяха на фестивала „Опера в летния театър“ във Варна, където направи българския си дебют в ролята на лейди Макбет от операта „Макбет“ на Верди. В същата роля ще се представи и в концертните изпълнения на операта на сцената на Софийската опера на 11 и 13 декември. Има разговори за участие във втората част на сезона на Софийската филхармония, но както е модерно през тази особена 2020 г. нищо не е вярно, докато не се случи.

В предаването (31 октомври от 20 часа) са използвани записи от златния фонд съхранили спомените и разказите на самата Александрина Пендачанска през различни периоди на кариерата ѝ, за различни хора, с които е работила и театри, където е пяла. Ето сега един запис от 1991 г. среща в радиоклуба „Приятели на музиката“, в който участват и майка ѝ Валери Попова, и баба ѝ Вера Бонева.


Ще чуете още спомени за първите ѝ уроци по пеене, участието ѝ в записа на „Живот за царя“ от Глинка с диригент Емил Чакъров, за първите ѝ големи успехи по света, за срещите ѝ с бароковата музика, с диригента Рене Якобс, размислите ѝ за някои от ролите, които е представила на сцената, както и за това, какво още иска да изпее.



Ето и музикалната част от програмата:
• „Живот за царя“ Михаил Глинка от 1989 г. с хора на Софийската опера, фестивалния оркестър и Емил Чакъров издаден след това от „Сони класикъл“. Антонида е Александрина Пендачанска, Сусанин е Борис Мартинович, Собинин е Крис Мерит.
• „Дон Жуан“ на Волфганг Амадеус Моцарт запис за „Хармония мунди“ от 2006 г. с Йоханес Вайсер (Дон Жуан), Лоренцо Регацо (Лепорело), Александрина Пендачанска (Донна Елвира), Олга Пасичник (Донна Анна), Кенет Тарвър (Дон Отавио), Ким Сънхе (Церлина), Николай Борчев (Мазетто), Фрайбургски бароков оркестър, RIAS камерен хор Берлин, диригент Рене Якобс.
• „Идоменей“ на Волфганг Амадеус Моцарт с Ричард Крофт (Идоменей), Бернарда Финк (Идаманте), Им Сънхе (Илиа), Александрина Пендачанска (Електра), Кенет Тарвър (Арбаче), RIAS камерен хор Берлин, Фрайбургски бароков оркестър, диригент Рене Якобс, запис от 2009 г.
• „Сомнамула“ на Винченцо Белини, концертно изпълнение през 1990 г. с Александрина Пендачанска (Амина), Винченцо Сагона (Рудолфо), Джузепе Марина (Елвино), Иванка Нинова (Тереза), Дарина Такова (Лиза), с хор „Дунавски звуци“, оркестър на Софийската опера, диригент Джорджо Крочи.
• Избрани арии от концерта в Софийската опера през 2013 г. с диригент Дамян Йорио.
• Записи от диска ѝ „Genuine“ и от диска с арии и дуети на Верди с Никола Гюзелев и Владимир Стоянов от 1997 г. издаден от „Гега ню“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36