„Танцът на пингвините“ е новият български документален филм, който разказва за живота на Антарктида и българските полярници през погледа на Теодосий Спасов. Известният музикант заедно с китариста Християн Цвятков започват създаването на първия музикален албум, вдъхновен от Ледения континент по време на 28-ата полярна експедиция на България в началото на 2020 година.
„Танцът на пингвините“ проследява едномесечното пътуване и престоя на българската група на родната ни базата „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън и пресъздава усещането на един творец за най-запазения континент на нашата планета.
Идеята за филма е на неговия продуцент – проф. Христо Пимпирев, председател на Българския антарктически институт и ръководител на ежегодните полярни експедиции на страната ни на Антарктида. Режисьор е Ема Константинова, а оператор – Румен Василев, носител на наградата „Златна роза“ за 2020 г. в Категорията „Операторско майсторство“.
Теодосий Спасов и проф. Христо Пимпирев разказаха в „Артефир“ за новия художествено-документален филм „Танцът на пингвините“, който ще може да гледате от 6 ноември по специализираните киносалони в страната.
И още: Чуйте красивата музика от Антарктида и подробности за авторската фотоизложбата, която виртуозният музикант подготвя след завръщането си от Южния полюс. Експозицията на Теодосий Спасов ще бъде открита на 8 декември 2020 г. в изложбеното пространство пред Първо студио на БНР.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg