Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христофор Караджов: Незапомнено голям предварителен вот

Изборите в САЩ – резултати и очаквания

Милен Керемедчиев: Ако спечели Тръмп – една по-агресивна Америка в търговско-икономически план, но по-малко агресивна във военен

| обновено на 04.11.20 в 10:04
Снимка: ЕПА/БГНЕС

САЩ избират своя 46-и президент. По последни данни разликата между републиканеца Доналд Тръмп и съперника му от Демократическата партия Джо Байдън се стопява постепенно. Американският президент, който се бори за втори мандат, и съперникът му за Белия дом печелят очаквано щатите, традиционно подкрепящи техните партии. 

"Очаква се общата изборна активност да подобри рекорда. Кампаниите счупиха всички рекорди не само по активност, но и по вложени средства. Така коментира изборите в САЩ Христофор Караджов в "Нашият ден":

Христофор Караджов"Изборният ден протича изключително напрегнато, както и се очакваше. Няма да знаем окончателно може би до петък, защото ключови щати, като Пенсилвания и Мичиган, ще продължат да броят бюлетините, изпратени по пощата. Не е ясна още ситуацията във важни щати като Северна Каролина, донякъде не е ясна и в  Джорджия, а в Аризона Тръмп губи, според прогнози. Нещата се развиват драматично с възможност да се завъртят и в едната, и в другата посока. Незапомнено голям предварителен вот. Над 100 млн. американци подадоха бюлетините си предварително, от които около 40 млн. ги дадоха на място. Около 60 млн. ги изпратиха по пощата – там още не е ясно кои са преброени

Тази висока активност бе предопределена от големия залог в тези избори и огромната поляризация, която имаме в САЩ. Естествено и пандемията – доста хора все пак предпочетоха да пуснат бюлетините си предварително по пощата, за да избегнат струпването, за да не се заразят. Като цяло се очаква общата избирателна активност да подобри рекорда от 1908 година, когато е имало 65%.

И двете кампании са много напреднали. Те счупиха всички рекорди не само по активност, но и по набрани средства, които бяха използвани за реклама и за мероприятия. Не бива да забравяме, че в американската политика кампаниите продължават година, че и повече.

Трудно е да се дадат прогнози. Предимството беше на страната на Байдън, но дори да победи, той ще победи с относително малко. Може да се случи и обратното и Тръмп да продължи президентството си. В крайна сметка, макар че изборите в САЩ имат много директни последици в живота на хората, хубавото на американската политическа система е, че има някаква последователност, методичност и на всеки 4 или 8 години президентът се сменя, независимо дали ни харесва. Това дава някаква увереност, че страната, която ще загуби тези избори, ще има възможност за реванш. Да не забравяме, че не само президентските избори са важни – паралелно текат и местни избори, текат избори за двете камари на Американския конгрес  – една трета от Сената се обновява на всеки 2 години (33-ма сенатори), както и Долната камара. Силите в Конгреса са 48 демократи на 52 републиканци. Може би това съотношение ще бъде запазено. Силите между основните политически партии са изравнени."

По предварителни данни Байдън печели в Калифорния, Орегон и Вашингтон, които са бастиони на демократите. Активът му до момента е 224 електори (при необходими поне 270) с победа в Хаваи, а на президента Тръмп – 213 електори, след като спечели Айдахо, Айова, Охайо, Флорида, Тексас. Милен Кремедчиев, бивш зам.-министър на външните работи, коментира изборите в "Нашият ден":

Милен Керемедчиев"Няма как да се прогнозират изборите в САЩ. Това е принцип, защото те се провеждат по един уникален начинЩе мине поне седмица преди окончателни резултати. Разликата в електоралните представители е около 23 гласа в полза на Джо Байдън, но във всички колебаещи се щати в момента води Тръмп. Като Пенсилвания е един от най-важните, тъй като дава 20 електорални представители. Ако Тръмп спечели във всички колебаещи се щати, той ще стане следващият президент. Трябва да проявим търпение, защото резултатите в момента не са точни и реалистични, защото в някои щати беше забранено броенето от предварително подадените по пощата бюлетини. За момента имаме някаква картина, която да покаже нагласите, но за краен резултат трябва да мине поне седмица. А след това предстои и съдебна битка, защото и двамата кандидати обявиха, че ще водят такава, ако загубят изборите.

Изборите за Сенат и Конгрес също са много важни. За момента в Конгреса републиканците водят, а в Сената има паритет. Това са коректорите на политиките на президента и затова е важно. 

По отношение на външната политика – европейците предпочитат Байдън за президент, защото очакват Америка да се върне като надежден партньор, като големия гръб, който застава и политически  и стратегически, и финансово, и военно зад Европа.

Ако преизберат Тръмп, се очаква натиск за промени, които ще продължат в световен план. Големите организации – като ООН, НАТО, ЕС, Световната търговска организация – ще бъдат поставени под много сериозен натиск да променят начина на водене на своите политики, което ще промени изцяло нагласите в света, защото Тръмп, ако спечели този мандат, няма как да се бори за трети. Очаква се една много по-агресивна Америка в търговско-икономически план, но по-малко агресивна във военен."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на християнската вяра в границите между живота и смъртта

Има ли нещо по-противоположно от живота и смъртта? В евангелското четиво от днешната неделя пред градските порти на Наин се срещат погребалното шествие на един младеж и шествието, предвождано от Иисус Христос, заобиколен от Своите ученици и следван от множество народ. Шествието на смъртта върви срещу шествието на живота. Винаги, когато видим..

публикувано на 06.10.24 в 09:15
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25