Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийският международен литературен фестивал с онлайн издание през декември

Снимка: Софийски международен литературен фестивал

Изцяло онлайн ще бъде осмото издание на Софийския международен литературен фестивал, съобщиха организаторите, цитирани от БТА. Събитието ще бъде от 10 до 13 декември. Запазва се значителна част от форматите, няма да има специален географски или езиков фокус. Литературата е от различни точки на света.

Това издание ще е може би най-актуалното досега, тъй като авторите неизбежно ще са изправени пред осмисляне на настоящата ситуация, както и пред въпроса за бъдещето, което в момента изглежда трудно въобразимо, дори в едрите прогнози, посочват от екипа на фестивала.

За втора поредна година има панел "Разговори за бъдещето". Този път темите са "Бъдеще историческо" и "Новите реализми: дистопия, утопия, научна фантастика".

Международната програма е фокусирана върху многообразието, различните перспективи, познание и обитавани места. Гост на фестивала е многократно награждаваната писателка Капка Касабова. Тя израства в София и на 18-годишна възраст се мести да живее в Нова Зеландия заедно със семейството си, където учи френска и руска литература, английска литература и творческо писане. От 2005 г. тя живее в Шотландия, където е известна най-вече със своята художествена документалистика и пътеписи. Пише на английски език.

Част от фестивала е и британският писател и журналист Крис Клийв. Роден е в Лондон и завършва психология в колежа "Бейлиол", Оксфорд. Автор е на четири романа, пише разкази и води авторска рубрика в "Гардиан". Романите му са бестселъри на "Ню Йорк таймс".

Софийски международен литературен фестивал - архив

Очаква се и съвременният израелски писател Ешкол Нево. Роден в Йерусалим, той прекарва детството си в Израел и Детройт. Книгите му са бестселъри в Израел и са публикувани на много езици, някои от тях са адаптирани за театрални пиеси. Нани Морети е режисьор на филма по книгата на Ешкол Нево "Трети етаж", който предстои да излезе през 2021 г. Писателят преподава творческо писане в престижно израелско художествено училище и води творчески работилници.

От Канада ще се включи Жил Жобидон – вторият писател от Квебек, печелил Голямата награда на Международната организация на франкофонията. Започва да пише на 53-годишна възраст. Преди това е изучавал визуални изкуства и история на изкуството, работил е в музеи и галерии като куратор. Още първият му роман "Пътят на ранните утрини" (2003) му носи три престижни национални награди. След това продължава кариерата си далеч от медиите и широката общественост.

Сред международните участници е и писателката Естер Херистен, смятана за едно от обещаващите имена в нидерландската литература още с дебюта си през 2000 г. Тя води популярна седмична колонка в телевизионния справочник VPRO. В последно време набира популярност като автор на телевизионни и филмови сценарии.

Публиката ще има възможност да присъства онлайн на срещи с български писатели, на специална поетична вечер и на традиционния панел – "Софийски международен литературен фестивал представя...", който тази година обръща внимание на реакции на извънредната ситуация през годината.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56