Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сотир Гелев превежда „Приспивни песни за феи и чудовища“ на човешки език

Снимка: @enthusiastpublishing

Художникът и писател Сотир Гелев среща безстрашните деца и родители с чудати същества от друг, мистичен свят. В новата си книга „Приспивни песни за феи и чудовища“ авторът създава мост между децата на хората и тези на другите – таласъмите, великаните, джуджетата, каменоядите, водните духове, върколаците, вампирите, русалките, троловете, баншите и феите. Книгата подслонява още Онези, които живеят под леглото и ядат чорапите в семейството, както единствения по рода си в този и всеки друг свят сфинкс.

Като превежда на човешки език песните на чудноватите създания, Сотир Гелев дава възможност на всяко дете да заспи с приспивна и поучителна песен. Това превръща времето преди сън в приключение, изгражда забавна връзка между децата и техните родители, които имат нелеката задача да разкрият смисъла зад някоя и друга причудлива дума и припомня, че освен нашата реалност съществува и друга, която е също толкова интересна и богата на истории, традиции и емоции.

„Почти всички едновремешни детски книги напоследък претърпяват редакция във връзка с това, че ние смятаме, че светът, който трябва да представим на децата, е някакъв точно определен, а не такъв, какъвто е. Това според мен невинаги е много правилно. Затова съм се опитал в тази книга да разкажа за различни същества, които живеят по различен начин, но са не по-малко чувствителни от нас“, сподели в ‚Артефир“ авторът на „Приспивни песни за феи и чудовища“ Сотир Гелев.

В тази нова книга той за пореден път пише и едновременно с това илюстрира историите си в рими. Създава съществата спрямо представата си за тях, но с това цели да пробуди въображението на малките читатели, които да ги доразвият в съзнанието си.

„Приспивни песни за феи и чудовища“ излиза две години след като „Как Лора се научи да брои десет“ получи литературната награда „Перото“ в категорията „Детска литература“. Какво очаква новата книга на Сотир Гелев зависи от безстрашните деца и родители им, които ще четат и заедно ще пеят приспивните песни в нея. В страниците на изданието е поместен и справочник за съществата, които художникът създава, но за тях можете да научите повече и в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Fun & Games на ателие "Керамика" на НБУ в галерия "Сердика"

Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите.  В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..

публикувано на 13.02.25 в 18:50
Ася и Радослав Рачеви

Ася и Радослав Рачеви: Ние сме телевизионни терористи

Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят.  Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..

публикувано на 13.02.25 в 18:30
Георги Илиев, Георги Тенев, Мирослав Христов и Силвия Чолева

Очакваните места в поезията на Мирослав Христов

Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..

публикувано на 13.02.25 в 17:55

Литература и музика в списание "Страница"

Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното".  В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..

публикувано на 13.02.25 в 17:25
Рудникът в Кремиковци – днес езеро

Потенциал за промяна

Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..

публикувано на 13.02.25 в 16:45