Българският културен институт в Берлин и „Новата инициатива на художниците в Марцан-Хелерсдорф“ съвместно реализират изложбата „Непрекъснат Mодернизъм“, открита на 30 октомври 2020 г. в артгалерията на БКИ-Берлин.
Куратори са Елена Калудова и Марк Поспих. Тя се представя едновременно в БКИ и в галерията „Проектраум Галерия М”. Проектът се осъществява в сътрудничество с районното кметство Марцан-Хелерсдорф и е финансиран от областния фонд за култура.
Изложбата „Непрекъснат Mодернизъм“ включва произведения на Калия Калъчева, Димитър Генчев, Юлиана Текова, Константин Костов, Миглена Йончева-Николова, Деян Янев, Елена Калудова и художниците от Новата Инициатива (NKI), Марцан-Хелерсдорф.
Ето какво пишат организаторите за изложбата: „От падането на стената и до днес изкуството на художниците от градовете на „блоковете и трабантите“ се счита за културно изостанало. Смята се, че консервативното и традиционно образование на тези художници е пречка за едно свободно съвременно разбиране на изкуството.
С настоящата изложба бихме искали да опровергаем тези предразсъдъци и да покажем, че разбирането за изкуството по тези места е поело по друг път, като предполагаемите слабости са всъщност превърнати в силни страни. Изискваното от западните общества ясно скъсване с класическата модерна епоха, нужно според тях за по-нататъшното развитие на изкуството, „тук“ съзнателно не се е състояло. Изкуството „тук“ е продължило да развива идеите на модернизма, които все още не са изчерпани.“
Дейността на Българския културен институт в Берлин не спира, въпреки че Covid кризата променя плановете, но при по-голяма оперативност и гъвкавост събитията продължават, за което разказва Борислав П. Петранов, директор на Българския културен институт в Берлин.
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
Честита да е новата 2025 година. Да е щедра на късмет и богата на радостни мигове, да запази любовта и грижата на близките хора, да остави в миналото проблемите и трудностите, да подарява само щастливи промени. Ама и война, но за мир! На първо време – от солдатите "Вендета" . Мощни, мрачни, агресивни – тия три думи казват всичко за титаните. А те..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg