Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Готев: Властта в България дава парите на тези, които я хвалят

„На българските медии им липсва свобода“, каза Георги Готев в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“. Той получи наградата „Златно перо“ 2020 на Съюза на българските журналисти за българска медия извън България (електронното издание ,,Euractiv“).

„Аз познавам много добри журналисти, които ми признават, че техните медии не им разрешават да напишат това, което те мислят. В същото време, ако четете техните медии, ще видите, че пишат някаква измислена действителност, която няма нищо общо с истината.“

Свободата на медиите в контекста на протестите в България през 2020

„Протестите помогнаха не само на журналистите, но и на хората – да започнат да наричат нещата с истинските им имена. Големият резултат от протестите е изчезването на страха. Дори телевизии и медии, които „пазеха“ правителството, не можеха да избегнат и да не покажат обстановката на протестите, плакатите на протестиращите. Протестите постигнаха и това, че Европа ни забеляза и видяхме докладите, резолюциите, в които свободата на медиите зае място. Очевидно от България се очаква да се вземе в ръце и в представите на всички България е пред големи промени.“

Защо чуждите медии започнаха да се интересуват от България

„Във всеки случай не е защото някой им плаща, както каза Тома Биков преди време. Интересуват се, защото у нас скандалите са прекалено крещящи. Например снимката с чекмеджето, натъпкано с пачки, е нещо, което е невиждано. И няма начин западните медии, които обикновено пренебрегват България като малка страна, в периферията на Европа, да не обърнат внимание на такова нещо. Протестите също допринесоха за това внимание на чуждите медии към България. У нас чувахме, че протестите били рехави, но те изглеждат по друг начин в Брюксел – очевидно тези протести искаха да кажат, че в страна-членка на ЕС има много проблеми, че гражданското общество се събужда и това са интересни теми. Ние, журналистите, обичаме да разказваме истории, а в България е лесно човек да попадне на интересни истории и да ги разкаже добре.“

За олигарсите с медии в България

„Защо чуждите медии говорят само за олигарси като Делян Пеевски и медиите му, а не за „Икономедия“, е обяснимо, защото не можем да слагаме под един знаменател Иво Прокопиев и Делян Пеевски. Бойко Борисов може и да нарича Иво Прокопиев олигарх, но Иво Прокопиев е собственик на „Дневник“ и „Капитал“, които за българските стандарти са на светлинни години над медиите на Пеевски. „Дневник“ и „Капитал“ се ползват с добро име, включително на запад, и това не е случайно – това е заради качеството на журналистиката им. Вестник „Сега“ е собственост на богат човек – Сашо Дончев, но там също журналистическите стандарти се спазват. Неслучайно и техен журналист, Мартин Георгиев, беше отличен от Съюза на българските журналисти също. Говори се много, че във Франция собствениците на медии също са олигарси. Да, но те не се бъркат на редакционната политика, за разлика от медиите на Пеевски.“

Наградата на СБЖ

„Получихме тази награда на Съюза на българските журналисти за българска медия извън България, защото регистрирах „Euractiv“ в Белгия. Направих го, за да сме независими, да не бъдем подлагани на натиск и за да не ни правят например данъчни проверки... Което не означава, че пишем безотговорно. Напротив! Журналистическите награди са хубаво нещо, карат журналиста да се чувства уважен, държат влага на наградения за няколко дни. Но те не решават нищо. Аз, като журналист, не бих приел награда от коя да е организация, но наградата на Съюза на българските журналисти за мен е чест! Защото те не са подкупни, въпреки че са сравнително бедна организация и това не е случайно, защото властта в България дава парите на тези, които ги хвалят.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05