Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Мария Стаевска: Алергичните пациенти боледуват по-рядко от Covid-19

Доц. Мария Стаевска
Снимка: Александровска болница

Клиниката по алергология на Александровска болница е включена в международен експертен център за лечение и проследяване на пациенти с уртикария. Доц. Мария Стаевска, началник на Клиниката по клинична алергология на УМБАЛ „Александровска“ и ръководител катедра в Клиничен център по алергология, Медицински факултет, Медицински университет в София, е гост в предаването "За здравето".

Кожни и алергични реакции при заразени с Covid-19

"Да. Това не е много изненадващо. Около 20% от пациентите с Covid-19 имат и кожно засягане. Основно тази болест засяга горните дихателни пътища, за съжаление при част от пациентите засяга и долните дихателни пътища. И невролози, и кардиолози съобщават, че има засягане и на други органи."

Астма – алергичен произход 

"Пулмолози и алерголози обикновено лекуват астмата. Тя е болест на дихателната система, това е една от най-често срещаните алергични болести – най-честата астма е алергична. От една страна, алергичните пациенти са в по-добра позиция в условия на Covid, защото се оказа, че алергичните пациенти имат по-малко рецептори, за които може да се захване вирусът, и те реално боледуват по-леко и по-рядко. Това, което изненада и китайските учени в началото на пандемията, е, че при тежко болните от Covid-19 рядко има алергични хора и хора с алергична астма. От друга страна обаче, пациентите с неалергична астма, наистина са в по-голям риск от по-тежко протичане на болестта. Така че ние много внимаваме и много обгрижваме пациентите, особено с тежка астма. В момента има изключително голям скок в развитието на медицината за лечение на тежка астма – а именно биологичната терапия. Слава богу, тя е достъпна и в България – Здравната каса плаща това скъпо лечение.

Над 200 000 души у нас страдат от уртикария

"Не всеки обрив е уртикария. 0,5% е честотата, разбира се, в някои европейски страни достига до 1%. Това е хроничната уртикария. Тя е болест, която продължава много дълго време. Проблемът най-често е вътрешен – или е автоимунен, или е автоалергичен. Нашата клиника е спициализирана в грижата за уртикарията – работим на световно ниво."

Предвижданията са до десетина година 50% от световното население ще страда от алергични болести

"Да, алергичните болести са много чести и това, за съжаление, е тенденцията в съвременния свят. Аз непрекъснато съм говорила за това как трябва да излезем от стерилния начин на живот, който водим. Но, каква ирония, а сега отидохме в другата крайност – няма как..."

Мерките

"Да, знаете, че дезинфектантите дразнят астматиците. Аз имам една друга група със свръхреактивност на горните дихателни пътища, които се чувстват изключително зле – кашлица, задух, ринитни проблеми... Непрекъснатото миене и дезинфектиране на ръцете води до много контактни дерматити." 

Доц. Стаевска препоръча да се използват емолиенти след дезинфекция. Няма как да не си мием често ръцете, но след това може да се сложи емолиентен крем. Крем, който да възстанови липидната мантия на кожата. 

Д-р Мария Стаевска информира за течащите в момента безплатни консултации чрез платформата Healee.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05