Министерството на труда и социалната политика публикува за обществено обсъждане промени в Кодекса за социално осигуряване, с които се регламентират сроковете и формите за изплащане на втора пенсия.
Законопроектът предвижда три вида пенсионни продукти, които ще се изплащат от частните фондове, в които за втора пенсия се осигуряват работещите, родени след 31 декември 1959 година. Това са пожизнена пенсия за старост, разсрочено плащане на средствата и еднократно изплащане.
Първите осигурени във втория пенсионен стълб ще придобият право на допълнителна пожизнена пенсия за старост през 2021 г. – за жените, и през 2024 г. – за мъжете. Ощетени ще са жените родени 60-61, които не са си прехвърлили универсалните фондове към НОИ, с което пенсията намалява с около 15-20%.
"Тук е ролята на държавата да помисли дали да позволи на първите, които ще се пенсионират, да си прехвърлят парите към НОИ, за да не бъдат ощетени или да се преразгледа формулата в НОИ за начина, по който се намалява индивидуалният коефициент. Универсалните пенсионни фондове за бъдещите пенсионери, за младите хора, които сега започват работа или са на 30-40 години, имат логика да се запазят, защото ще натрупат средства поне 40 години и със сигурност тогава нещата ще стоят по съвсем различен начин", коментира Цветанка Гинева, управител на фирма за пенсионни услуги и консултации, бивш главен експерт в НОИ.
"Ако един човек ще бъде на минимална пенсия, няма смисъл да прехвърля средствата от Универсалния фонд – това е единият случай, когато няма смисъл в това прехвърляне.
Вторият случай е, когато става въпрос за млади хора с малки деца, защото Универсалният пенсионен фонд се наследява 100%. При младите хора с инвалидна пенсия и тези с максимални осигурителни доходи – това са случаи, при които е важно да се помисли добре има ли смисъл от прехвърляне на фонда", каза Гинева.
Също е важно всички лица преди пенсиониране да си уточнят всички периоди на осигуряване, да се консултират със специалист и да подготвят предварително всички нужни документи."
Чуйте съветите на Цветанка Гинева, както и Ралица Пандурска, преподавател в катедра „Човешки ресурси и социална защита“ на Университета за национално и световно стопанство.
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Благотворителният базар "Купи книга, дари надежда" ще бъде проведен днес, между 10:00 и 17:00 ч ., в централното фоайе на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се организира от Студентския съвет при Алма матер, а събраните средства ще бъдат дарени на училище за деца в неравностойно положение в търновското село..
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg