Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитална платформа описва България през XX век

"Български визуален архив" (БВА) представя платформата visualarchive.bg, която разказва за България през XX век чрез дигитален архив за свободно разглеждане и сваляне на снимки с уредени авторски права. Целта на онлайн пространството е да се възбудят интересът и дискусиите на публиката относно българските обичаи, традиции, спомени, архитектура, хора и история, както и на общност от дарители на фотографски материал по тези теми. Платформата ще бъде представена онлайн на 13 ноември. 

Дигиталният архив представлява платформа, която съдържа изцяло дарена и намерена фотография. Стреми се да създаде общност от дарители, както и да възбуди интереса на публиката към разглеждане, дискутиране и коментиране с цел добавяне на съдържание към снимките, които да описват България през XX в. – обичаите, традициите, спомените, архитектурата, хората и историята. В основата е изграждането на дигитален архив за свободно разглеждане и сваляне на снимки, абсолютно безплатно с уредени авторски права под лиценза на Creative Commons 4.

Тихомир Стоянов (ръководител на платформата) разказва как, заедно с Йохана Траянова (редактор и комуникация с публиката) и Даниел Маджаров (интерфейс дизайн), са решили да стартират проекта. Какво ги е вдъхновило и защо съществуването му е важно за българската публика. Как функционира сайтът, какви са методите за визуално обогатяване и добавяне на съдържание.

Като за начало сайтът стартира с няколко хиляди снимки от: Imaginary Archive, Камен Карковски, Милена Николова/ Панайот Бърнев, Антон Донев, Климент Тренков. Датирането и описването на първите снимки в платформата са благодарение на дарителите и с помощта на доброволческа програма към Timeheroes, в която активно се включват Галина Бояджиева, Елена Машева-Илиева, Биляна Паланкасова, Катрина Колева.

Движещо звено на проекта са неговите дарители и публика. Проектът се реализира с подкрепата на Столична програма “Култура” 2019 г.

Разходка из снимките, които ни показват България на ХХ век – разговор с Тихомир Стоянов от платформата „Български визуален архив“.

Тихомир Стоянов е основател на Imaginary Archive, български архив от намерена фотография. Съосновател на платформата за фотокниги ПУК! Има няколко самостоятелни и групови изложби. През: 2017 г. “Bring Your Own Paper”/ 2018 г. „Семейство Стоянови”/ 2018 г. SKIP INTRO/ 2019 г. „Формата на времето”/ 2019 г. Охолен Живот/ 2019 г. Година от бъдещето.
Снимки – visualarchive.bg




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05