Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитална платформа описва България през XX век

"Български визуален архив" (БВА) представя платформата visualarchive.bg, която разказва за България през XX век чрез дигитален архив за свободно разглеждане и сваляне на снимки с уредени авторски права. Целта на онлайн пространството е да се възбудят интересът и дискусиите на публиката относно българските обичаи, традиции, спомени, архитектура, хора и история, както и на общност от дарители на фотографски материал по тези теми. Платформата ще бъде представена онлайн на 13 ноември. 

Дигиталният архив представлява платформа, която съдържа изцяло дарена и намерена фотография. Стреми се да създаде общност от дарители, както и да възбуди интереса на публиката към разглеждане, дискутиране и коментиране с цел добавяне на съдържание към снимките, които да описват България през XX в. – обичаите, традициите, спомените, архитектурата, хората и историята. В основата е изграждането на дигитален архив за свободно разглеждане и сваляне на снимки, абсолютно безплатно с уредени авторски права под лиценза на Creative Commons 4.

Тихомир Стоянов (ръководител на платформата) разказва как, заедно с Йохана Траянова (редактор и комуникация с публиката) и Даниел Маджаров (интерфейс дизайн), са решили да стартират проекта. Какво ги е вдъхновило и защо съществуването му е важно за българската публика. Как функционира сайтът, какви са методите за визуално обогатяване и добавяне на съдържание.

Като за начало сайтът стартира с няколко хиляди снимки от: Imaginary Archive, Камен Карковски, Милена Николова/ Панайот Бърнев, Антон Донев, Климент Тренков. Датирането и описването на първите снимки в платформата са благодарение на дарителите и с помощта на доброволческа програма към Timeheroes, в която активно се включват Галина Бояджиева, Елена Машева-Илиева, Биляна Паланкасова, Катрина Колева.

Движещо звено на проекта са неговите дарители и публика. Проектът се реализира с подкрепата на Столична програма “Култура” 2019 г.

Разходка из снимките, които ни показват България на ХХ век – разговор с Тихомир Стоянов от платформата „Български визуален архив“.

Тихомир Стоянов е основател на Imaginary Archive, български архив от намерена фотография. Съосновател на платформата за фотокниги ПУК! Има няколко самостоятелни и групови изложби. През: 2017 г. “Bring Your Own Paper”/ 2018 г. „Семейство Стоянови”/ 2018 г. SKIP INTRO/ 2019 г. „Формата на времето”/ 2019 г. Охолен Живот/ 2019 г. Година от бъдещето.
Снимки – visualarchive.bg




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

От египетските папируси до съвременните методи: През историята на пластичната хирургия с д-р Мектубджян

В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..

обновено на 16.04.25 в 12:08

Ще останат ли децата без педиатрична грижа в Пета градска болница?

Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа.  Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..

обновено на 16.04.25 в 11:18
Пораженията в църквата

"Света Неделя" – споменът за една трагедия, която беляза век

На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..

публикувано на 16.04.25 в 10:32
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31