"Български визуален архив" (БВА) представя платформата visualarchive.bg, която разказва за България през XX век чрез дигитален архив за свободно разглеждане и сваляне на снимки с уредени авторски права. Целта на онлайн пространството е да се възбудят интересът и дискусиите на публиката относно българските обичаи, традиции, спомени, архитектура, хора и история, както и на общност от дарители на фотографски материал по тези теми. Платформата ще бъде представена онлайн на 13 ноември.
Дигиталният архив представлява платформа, която съдържа изцяло дарена и намерена фотография. Стреми се да създаде общност от дарители, както и да възбуди интереса на публиката към разглеждане, дискутиране и коментиране с цел добавяне на съдържание към снимките, които да описват България през XX в. – обичаите, традициите, спомените, архитектурата, хората и историята. В основата е изграждането на дигитален архив за свободно разглеждане и сваляне на снимки, абсолютно безплатно с уредени авторски права под лиценза на Creative Commons 4.
Тихомир Стоянов (ръководител на платформата) разказва как, заедно с Йохана Траянова (редактор и комуникация с публиката) и Даниел Маджаров (интерфейс дизайн), са решили да стартират проекта. Какво ги е вдъхновило и защо съществуването му е важно за българската публика. Как функционира сайтът, какви са методите за визуално обогатяване и добавяне на съдържание.
Като за начало сайтът стартира с няколко хиляди снимки от: Imaginary Archive, Камен Карковски, Милена Николова/ Панайот Бърнев, Антон Донев, Климент Тренков. Датирането и описването на първите снимки в платформата са благодарение на дарителите и с помощта на доброволческа програма към Timeheroes, в която активно се включват Галина Бояджиева, Елена Машева-Илиева, Биляна Паланкасова, Катрина Колева.
Движещо звено на проекта са неговите дарители и публика. Проектът се реализира с подкрепата на Столична програма “Култура” 2019 г.
Разходка из снимките, които ни показват България на ХХ век – разговор с Тихомир Стоянов от платформата „Български визуален архив“.
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg