Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наталия Димитрова-Попова за спънките пред гражданския сектор

Илюстративно изображение
Снимка: Pexels

Какви са проблемите пред гражданския сектор у нас и защо на теория всички сме съгласни, че заставаме зад едно по-демократично, зелено, хуманно общество, но на практика агентите, призвани да работят за тези каузи, непрекъснато се изправят пред адмитистративни и други трудности, които ги спъват?

За яснота Наталия Димитрова-Попова от платформата Блулинк обясни колко души у нас са заети в гражданския сектор: "По данни на националната статистика у нас има над 40 хил. неправителствени организации.

В тях са заети над 300 хил. души.  Значи поне 120 хил. души са заети и зависят икономически от дейността на различни неправителствени организации. В НПО членуват над 100 хил. доброволци и над 2 млн. души - едва ли не всеки трети гражданин на България.

Същевременно това е еднственият сектор, който не е бил подпомогнат от правителството от началото на пандемията насам.

Напротив има административни пречки и натиск, когато гражданските организации се опитват да се финансират с отпуснатите им по европейски програми средства, пред тях се поставят всякакви административни пречки и условия и почти абсурдни изисквания за отчетност по еврофондовете, които правят гражданския сектор уязвим."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Криминогенната държава" говори на българския читател

В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..

обновено на 03.07.25 в 10:49

Токсикология в сезона на отпуските: Какво води до спешен прием в "Пирогов"?

Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..

обновено на 03.07.25 в 09:21
Аркади Шарков

Финансовата дупка в здравеопазването расте – време е за координирани действия

До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков.  "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..

обновено на 03.07.25 в 08:43
Авд. Десислава Тодорова

Децата мигранти и новите европейски правила

Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..

публикувано на 02.07.25 в 16:35
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49