„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ е изложбата, с която Регионалният исторически музей - София посрещна позакъснялата „Европейска нощ на музеите“. Посетителите се въвеждат с оригинални възстановки в атмосферата на периода от втората половина на ХІХ век до края на Втората световна война. Може да се види кът за приготвянето на храната и мястото за хранене в една селска къща, както и обстановката в кухнята от 30-те – 40-те години на ХХ век – маса, хладилник, кухненски шкаф... Оригинална е подредбата за тържествен обяд на маса за хранене, с порцеланов сервиз от Двореца. Сред другите оригинални експонати може да се видят прибори за хранене от сребро, както и дървени, а също и сервизи от майсенски порцелан. Впечатляват и стъклени съдове с гравирани гербове, както и оригинални менюта от заведения за обществено хранене от онова време.
За по-любопитните посетители се предлагат и оригинални рецепти на ястия, които са били важна част от кулинарните удоволствия на столичани. Експозицията предоставя възможност на всеки да получи представа за традициите и отношението към храната и храненето на населението от София и Софийския регион.
Екипът на „Европейски паралели – за музея, за галерията“ избра да разкаже за изложбата „Храни душа, да те слуша“ на Регионалния исторически музей - София, с която музеят се включи в инициативата „Европейската нощ на музеите“. Гостува – Марияна Маринова, завеждащ отдел „История, етнография и художествени движими културни ценности“. Изложбата се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.
Идеята да се популяризира дейността на музеите с празник, посветен на тяхната роля и значимост, възниква в Европа през 70-те години, като се организират разнообразни прояви. Първоначално били определени няколко дни през м. май, в които музеите посрещали безплатно своите посетители. тези дни били определени като „Пролетта на музеите“. В Германия, през 1997 година, празникът е наречен „Дългата нощ на музеите“. След години към инициативата се присъединяват и много други европейски държави. А през 2005 година, по предложение на Франция, този своеобразен музеен фестивал официално е определен за общоевропейски и впоследствие за международен, под наименованието „Европейска нощ на музеите“. По това време празникът вече се отбелязва и в България.
Тази година, поради вече известните проблеми с пандемията, „Европейската нощ на музеите“ се отбеляза нетрадиционно на 14 ноември. Независимо от сложната обстановка много музеи в столицата и страната отбелязаха тази инициатива и посрещнаха своите почитатели.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg