Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заедно за по-добра грижа

17 ноември Ден на недоносените деца

Снимка: БГНЕС

Когато става въпрос за недоносени бебета, обикновено на преден план излиза въпросът за кувьозите и апаратурата, но всъщност не това е големият проблем.

Повечето неонатологични отделения в страната вече разполагат с нужната апаратура, но – като цялата сфера на здравеопазването – имат хроничен недостиг на кадри.

Липсват не само здравни специалисти, но и социални работници, и психолози за неонатологичните отделения в страната. От водеща необходимост е и осигуряването на психологическа подкрепа за неонатологичните екипи, тъй като тяхната работа е изключително тежка и свързана с овладяване на ежедневни кризисни ситуации, които неминуемо водят до професионално прегаряне при липса на подходяща грижа за екипите.

Друг проблем пред грижата за недоносените бебета е пандемията. В момента родители не се допускат до отделенията, а контактът родител – дете играе ключова роля за бързото и резултатно възстановяване на бебетата. 

"През последните месеци дори СЗО излезе с препоръки, които насърчават бебетата да не бъдат разделяни от родителите им заедно с подходящи предпазни мерки, каза Маргарита Габровска от фондация „Нашите недоносени деца“. Идеята е майката и бебето да бъдат оставени заедно през цялото денонощие, когато това е възможно. Да бъде насърчавано и кърменето, кенгуру-грижите. Няма до момента данни, че през кърмата може да се предаде коронавирус."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38

Избрано: Може ли стресът да бъде полезен?

През август предаването "Време за наука" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината Едно от тях е разговорът с младия учен Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН, който се фокусира върху ролята на стреса и как той може да бъде както вреден, така и полезен. Пешев обяснява, че стресът, макар и често..

публикувано на 20.08.24 в 11:23