Всяка година от 2002-ра насам Световен ден на философията се отбелязва на третия четвъртък от ноември. Така ЮНЕСКО фокусира вниманието върху философията, която е катализатор за развитието на човешката мисъл, важността ѝ за всяка култура и за всеки човек. Тази година в условията на пандемия целта е да се подчертае необходимастта от философски размисъл за кризата, какво тя ни отнема и възможностите, които ни дава, за критично мислене върху процесите не само в света, но и вътре в нас.
Да се издават философски книги и въобще хуманитаристика у нас, особено в този момент, е рисковано и трудно начинание. Преводачката Антоанета Колева, директор на независимото издателство „KX – Критика и Хуманизъм“, написа във фейсбук в Световния ден на философията следното: „Скъпи приятели философи и нефилософи, „официалните тържества“ на света ни, празнуващи ролята на философията да не престава да ни боде да мислим критически за заобикалящото ни, ще продължат три дни – 18, 19 и 20 ноември.
Техен символичен домакин тази година е Университетът в Нант и в продължение на три дни ще има кръгли маси с философи от цял свят, излъчвани на живо!
И понеже създателите на празника, ЮНЕСКО, са предложили темата за разговорите да бъде осмислянето на настоящата пандемия и множеството лица на кризата, до каквато тя води, ето понятията – нима има нещо по-философско от работата с понятия?, – около които ще се въртят дискусиите:
- страхът (и неговата връзка с доверието, а значи и с риска);
- живеенето-заедно (и неговата връзка с омразата или солидарността и подкрепата);
- здравето (и неговата връзка с болестта и с добруването);
- езикът (начинът, по който говорим за пандемията)."
Ако искате да гледате нещо онлайн, вижте ТУК:
Чуйте разговора с Антоанета Колева.
В Деня на народните будители журналистите от националната програма за култура и образование "Христо Ботев" на БНР раздадоха своите Златни будилници. Програмата избира 1 ноември за свой празник през 2002 г. и тази традиция продължава през годините. Оттогава съществува и наградата "Златен будилник", а нейните носители получават отличия за будителски..
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..
В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..
В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков. Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..
На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg