Международна онлайн конференция „Въздействието на изкуствения интелект върху нашето общество“ се състоя тези дни. Лекторите бяха учени, изследователи и експерти в областта на изкуствения интелект от три европейски държави. Организатори на събитието – фондацията „Конрад Аденауер“, посолството на Швейцария и Институтът по философия и социология на БАН. Форумът цели да увеличи осведомеността на хората за настоящите и бъдещите промени в обществото в резултат на все по-масовото навлизане на изкуствения интелект.
Доц. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН разказа повече за конференцията в "Нашият ден":
"Конференцията имаше за цел да повиши осведомеността на българското общество за изкуствения интелект. Имам чувството, че все още малко обръщаме внимание на въздействията, които може да променят начина ни, по който работим, бъдещето на професиите ни, начина, по който се лекуваме...
Съсредоточихме се върху три области – заетостта, образованието и здравеопазването.
"В лекцията си проф. Лукович от Германския център по изкуствен интелект даде пример за конкретни възможности на ИИ при справянето с Covid-19. Един от примерите на проф. Лукович беше свързан с възможността за предвиждане на пандемии.
Част от тези възможности са свързани с определени предизвикателства по отношение на личните свободи, информацията за хората, възможностите за следене... В момента единствено в Китай има е дно по-масово използване на т.нар. "трасиращи програми", които могат много по-добре да контролират какво правят хората. Големите предизвикателства са свързани не само с технологиите – доколко са развити или не, а до това доколко тези технологии могат да бъдат позволени в нашите общества и по какъв начин. Затова част от дебатите са свързани с етиката.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Българското турне на "Семейно радио" продължава с директно излъчване от село Чеканчево, община Горна Малина. По време на традиционните кулинарни дни, в подвижното студио на програма "Христо Ботев" в двора на шеф Лъчезар Лачев се срещаме със самия него сред аромати и вкусове на ястия от световната и традиционната българска кухня, както и с..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор Тагарев , ръководител на Център по мениджмънт на сигурността и отбраната към БАН. "Аз мисля, че украинското ръководство е напълно ясно, че не може да разчита на САЩ по начина, по който разчиташе до..
Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас: Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки: Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Онази, другата Америка – разговаряме в "Нашият ден" с актрисата Ванина Кондова за живота на един български артист в САЩ, как се промени страната на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg