Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коста Каракашян е „лице назаем“ във филма „Добре дошли в Чечня“

Снимка: HBO Go

Документалният филм „Добре дошли в Чечня“ на номинирания за „Оскар“ режисьор Дейвид Франс вече може да бъде гледан в HBO GO. Той разказва за група активисти, които рискуват живота си, за да се изправят срещу продължаващия геноцид над ЛГБТ хора в руската република Чечня.

През 2017 година президентът Рамзан Кадиров поставя началото на операция по „прочистване“ на кръвта на чеченците от ЛГБТ хора. Започват преследвания, мъчения и убийства на хората с различна сексуална ориентация. Въпреки враждебната обстановка и слабия международен отзвук, независима коалиция от ЛГБТ активисти създава гореща линия за емоционална и физическа помощ, за настаняване на тези хора в защитен приют, както и за извеждането им от страната.

„Добре дошли в Чечня“ е сниман в стила на разследващите филми, в които камерата проследява ежедневните предизвикателства и рискове, пред които са изправени активистите, решили да спасят застрашените. Филмът представя реалните истории на чеченски мъже и жени, които са арестувани, измъчвани и убивани от властта в Грозни. В него са показани и разтърсващи видеокадри, които доказват историите им.

Хората, взели трудното решение да напуснат домовете и страната си, за да избягат от геноцида, са представени по новаторски начин. За да могат да споделят личния си опит, без да разкрият визуалната си самоличност, продукцията променя лицата и гласовете им чрез технологията дийпфейк или „лице назаем“, която им осигурява пълна анонимност.

Коста КаракашянЕдин от доброволците, дал своето лице, за да запази самоличността на герой от филма, е Коста Каракашян, режисьор, хореограф и танцьор, част от фондацията Сингъл Степ, която се бори за гласност на проблема.

„Това е една ежедневна борба, сподели той в „Артефир“. Аз каня всеки да види филма, който вече е достъпен и в България, в HBO GO, и да види, че тези истории, нито една от тях няма конкретен край. Дори хората, които успяват да избягат, те са обречени по някакъв начин да се притесняват, да се озъртат и да гледат дали могат да живеят спокойно. На тези хора, които още са там и се укриват, е въпрос на време дали ние като международна общност можем да им помогнем да намерят повече спокойствие и да им помогнем да излязат от тези обстоятелства, които честно казано не изглежда, че ще се променят скоро.“

Световнопризнатият български хореограф се гордее с участието си във филма и с това, което „Добре дошли в Чечня“ е постигнал до този момент.

„Филмът е свършил доста неща досега. Знам, че в Щатите специално е бил пускан на администрацията на президента Тръмп и след този филм те успяват да възложат санкции на Чечня заради нарушаването на тези човешки права. Всъщност има доста конкретни действия, които той е предизвикал. От няколко дни филмът вече е достъпен безплатно и в Русия, в партньорство на BBC и HBO, и е много интересно до какви разговори ще доведе там, когато всеки един човек в Русия може да го гледа свободно, защото знам, че досега доста хора са го гледали незаконно и със сигурност има интерес там, така че може би най-интересното предстои“, допълни Коста Каракашян.

Световната премиера на „Добре дошли в Чечня“ беше на фестивала „Сънданс“ тази година. Филмът спечели Специалната награда на американското жури за документален филм в категорията „Монтаж“, а на Международния филмов фестивал в Берлин спечели наградата „Теди“ и наградата на публиката „Панорама“ за най-добър документален филм. Телевизионната му премиера пък ще бъде на 3 декември от 22:55 часа по HBO.

В звуковия файл Коста Каракашян разказва повече за сюжета на „Добре дошли в Чечня“ и за поканата да участва във филма, която е получил от продуцентите на документалната продукция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07