Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За св. Климент Охридски и смисъла на образованието

Ивайло Динев: Стряскаща е разликата между финансовата подкрепа за студенти, докторанти и млади учени – у нас и в другите страни

Снимка: БГНЕС

Свети Климент Охридски е знакова фигура в историята на българското духовно самосъзнание. В деня на свети Климент Охридски и патронния празник на Софийския университет – за смисъла от висше образование, рейтингите, докторантите и протестите – докторът по политология, възпитаник на Софийския университет и един от лидерите на Ранобудните студенти от 2014 година Ивайло Динев коментира в "Нашият ден":

"В подобни кризи като днешната мястото на най-добрите университети във всяка страна да задържа духа, вярата, надеждата. Мисля, че както възпитаници, така и преподаватели и учени от Университета правят това, което е нужно като тяхна роля като интелектуалци и публични фигури. Сега сериозна тема за висшето образование в такъв момент е дали нашето образование е готово за тази трансформация и дали няма проблеми от преди кризата и в момента се оголват. 

Правейки сравнение с това, което видях в Италия и някои други европейски държави, в които бях, за да се обучавам, смятам, че е на изключително ниско ниво като финансиране цялото ни висше образование – всички университети в България. Стряскаща е разликата между това, което получават като финансова подкрепа студенти, докторанти и млади учени – у нас и в другите страни."

Ивайло Динев сравни протестите на Ранобудните студенти и сегашните: "Сякаш повторението означава, че оставаме в един и същи цикъл на начин на управление, един и същи цикъл на възмущение. За мен надеждата в тазгодишния протест беше, че ще излезем от този цикъл – да се случи базова промяна. Но това не стана."

Като политолог, Динев обобщи: "Наблюдаваме постоянен спад на легитимността на всяко едно правителство. Моят извод и за настоящите, и за предните протести, а и за бъдещите избори, е, че все още нямаме назряване на политическа култура. Трябва по-сериозно а се говори за конкретни политически мерки и идеи."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40