Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За св. Климент Охридски и смисъла на образованието

Ивайло Динев: Стряскаща е разликата между финансовата подкрепа за студенти, докторанти и млади учени – у нас и в другите страни

Снимка: БГНЕС

Свети Климент Охридски е знакова фигура в историята на българското духовно самосъзнание. В деня на свети Климент Охридски и патронния празник на Софийския университет – за смисъла от висше образование, рейтингите, докторантите и протестите – докторът по политология, възпитаник на Софийския университет и един от лидерите на Ранобудните студенти от 2014 година Ивайло Динев коментира в "Нашият ден":

"В подобни кризи като днешната мястото на най-добрите университети във всяка страна да задържа духа, вярата, надеждата. Мисля, че както възпитаници, така и преподаватели и учени от Университета правят това, което е нужно като тяхна роля като интелектуалци и публични фигури. Сега сериозна тема за висшето образование в такъв момент е дали нашето образование е готово за тази трансформация и дали няма проблеми от преди кризата и в момента се оголват. 

Правейки сравнение с това, което видях в Италия и някои други европейски държави, в които бях, за да се обучавам, смятам, че е на изключително ниско ниво като финансиране цялото ни висше образование – всички университети в България. Стряскаща е разликата между това, което получават като финансова подкрепа студенти, докторанти и млади учени – у нас и в другите страни."

Ивайло Динев сравни протестите на Ранобудните студенти и сегашните: "Сякаш повторението означава, че оставаме в един и същи цикъл на начин на управление, един и същи цикъл на възмущение. За мен надеждата в тазгодишния протест беше, че ще излезем от този цикъл – да се случи базова промяна. Но това не стана."

Като политолог, Динев обобщи: "Наблюдаваме постоянен спад на легитимността на всяко едно правителство. Моят извод и за настоящите, и за предните протести, а и за бъдещите избори, е, че все още нямаме назряване на политическа култура. Трябва по-сериозно а се говори за конкретни политически мерки и идеи."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55