Нов фестивал показва как алтернативни пространства могат да се адаптират към магията на сценичните изкуства.
Първото издание на битуковия фестивал за театрално изкуство и пърформанс „Адаптация“ включва само четири представления, които имат за цел да накарат публиката да се почувства на сигурно място, да се потопи в интимността на студиото, в което се провеждат, и да си зададе може би най-съществените въпроси, които вълнуват човека днес. А именно – въпросите за тялото, душата, езика, възприятието, въображението, синхроничността със случващото се в живота ни и с това, което ни заобикаля, и постигането на вътрешен баланс.
Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерството на културата, по програмата за подпомагане на артистите във време на пандемия. Затова и основната задача на „Адаптация“ е да разкрие нови хоризонти за развитие пред режисьорите, драматурзите и актьорите и да им покаже как алтернативните места за сценични изкуства могат да се превърнат в техен дом.
Адаптация претърпяват както самите представления, които се приспособяват към новата сцена, така и всички участници – артисти, организатори и зрители. Фестивалът иска да даде пример и за това как собствениците на подобен тип пространства биха могли да ги превърнат в своеобразна сцена за изкуство. Идеята е да се обмени опит.
Във „Време и половина“ организаторът на „Адаптация“ Илиян Цветков разказа повече за възможностите, които дава фестивалът за театрално изкуство и пърформанс, за неговата програма и същността на адаптирането.
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите. В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..
Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят. Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..
Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..
Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното". В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..
Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в..
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg