Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

75 години "Пипи Дългото чорапче" – изложба, конкурси и международен форум

Снимка: архив

Изложба, конкурси и международен форум ще има по случай 75-годишнината на "Пипи Дългото чорапче", съобщават организаторите от Столичната библиотека, цитирани от БТА. Експозицията, подредена в мраморното фоайе на културния институт, представя любими цитати от книгата. На 26 ноември ще има Пипи тържество и конкурс за най-ефектен грим и прическа, музикални изпълнения и Пипи караоке. 

На 27 ноември, онлайн и присъствено, започва кръгла маса, наречена "Астрид Линдгрен: Свободата на духа – кауза и приключение" в памет на проф. Вера Ганчева (1943-2020) – скандинавист, общественик и преводач. На форума ще има онлайн приветствия от омбудсмана за децата на Кралство Швеция Елизабет Далин, представителя на УНИЦЕФ за България Джейн Муита и посланика на Швеция у нас Катарина Рангнит. Сред участниците са писателите Марин Бодаков, Георги Господинов, Иван Ланджев, културолози, скандинависти, журналисти, юристи, преводачи, университетски преподаватели.

Една от най-популярните детски книги, написана от Астрид Линдгрен, излиза за първи път през 1945 г. и бързо набира популярност сред детската аудитория, не само в скандинавските страни. Появата ѝ е определена за най-важното културно събитие в Швеция за последните 150 години. Преведена е на 70 езика, продадени са над 60 милиона екземпляра.

Първото българско издание е от 1968 г. в превод на Вера Ганчева. Любимата на поколения български деца книга е включена в задължителната програма за ученици във втори клас. Тя винаги заема челно място в топ 10 на най-четените книги в Детския център, посочват от библиотеката. Само за 2020 г. е заемана над 200 пъти.

Фондът на Столичната библиотека разполага с 19 издания на български, две – на английски, и едно – на шведски език, както и с други любопитни издания на книги на Астрид Линдгрен, на български и на чужди езици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотокнигата Carpe Diem: Епизоди от живота на Вечния град

Фотокнигата Carpe Diem, която ще бъде представена на 25 септември от 19 ч. в Дома на архитекта – София , представя епизоди от живота на Рим. За любовта към Вечния град, рисуването със светлина и работата по книгата в "Нашият ден" разказва фотографката Л еда Паташев а . 140-те фотографии от улиците на Рим не представят обичайните..

публикувано на 13.09.24 в 09:31
Емил Янев и Душко Добрев

Душко Добрев: Успях да се кача в "Трамвай желание"

В епизод 555 "Трамвай по желание" представя на своята публика разноликият театрал Душко Добрев. Сухата справка показва, че Добрев е завършил театрална режисура в класа на проф. Христо Христов и Апостол Карамитев през 1973г. – последният випуск на незабравимия Чочо. После творческите пътеки го отвеждат в театрите на Шумен, Разград, Търговище,..

публикувано на 13.09.24 в 09:10

Няма нищо по-важно човекът да стане по-човек: 105 години от рождението на Николай Хайтов

С предпремиера на екранизацията по разказа "Сватба" ще бъде отбелязана 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. П рожекцията ще бъде днес, 13 септември, от 19 часа в Cineland Bulgaria Mall, а юбилейните чествания ще продължат четири дни. Новият български филм по едноименния разказ ще открие тържествата, които ще включват серия от изложби...

публикувано на 13.09.24 в 08:35

Историята на художника Константин Щъркелов за деца

Третата книга от специалната детска поредица на "История на изкуството за любители" е посветена на художника Константин Щъркелов, наричан "Царя на акварела". Първите две разказваха за живота и изкуството на Владимир Димитров-Майстора и Иван Милев. Според Кристина Тужарова, автор, илюстратор, графичен дизайнер и лектор в едноименната инициатива, този..

публикувано на 13.09.24 в 08:05

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10