Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Пипи и Вера

Кръгла маса "Астрид Линдгрен: Свободата на духа – кауза и приключение" в памет на проф. Вера Ганчева (1943-2020) – онлайн и присъствено

Вероятно си спомняте репликата: „Работата е там, че съм нещотърсач и затуй нямам минутка свободно време“ и знаете кой я е казал. Любимата на поколения деца, а и възрастни, Пипи Дългото чорапче се появява преди 75 години и оттогава името на Астрид Линдгрен се свързва неизменно с тази популярна немирница, а книгата ѝ е превеждана, издавана и преиздавана в повече от сто страни в света. 

Известната скандинавистка проф. д-р Вера Ганчева (1943-2020), която е преводач на „Пипи Дългото чорапче“, започва преди време работа по организирането на конференция по повод 75-годишнината, но не успява да я пзавърши, преди да си отиде... 

Сега в нейна чест и в по-камерен формат на 27 ноември 2020, петък, в 10 часа в Американския център на Столичната библиотека се открива Национална кръгла маса на тема „Астрид Линдгрен: свободата на духа – кауза и приключение“. Събитието се провежда и на живо, и онлайн. 

С онлайн обръщение ще го приветстват: Н. Пр. г-жа Катарина Рангнит, посланик на Кралство Швеция и д-р Джейн Муита, представител на УНИЦЕФ за България, а Омбудсманът за децата на Кралство Швеция г-жа Елизабет Далин е подготвила видеообръщение. 

Повече за темите и участниците в Кръглата маса чуйте от доц. д-р Марин Бодаков от Инициативния комитет.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Антон Стоянов и неговите "Хроники на трансформацията"

Икони с глави на насекоми и човешки тела, злато и спрей, ритуал и фетиш, вярвания и разпад – това могат да видят посетителите на столичната галерия за съвременно изкуство Doza до 14 май. "Нашият ден" представя художника Антон Стоянов и неговите "Хроники на трансформацията" – изложба с акцент върху идентичността, паметта и уязвимостта на..

публикувано на 25.04.25 в 10:21
Илко Ганев

Меценатството в България – в реалната или в пожелателната сфера?

Безсмъртните шедьоври на европейското изкуство, създадени от Леонардо да Винчи, Ботичели, Микеланджело и Донатело, се появяват в епохата на Ренесанса, когато започват и италианските проявления на меценатството. Във Флоренция на Медичите, в Рим на Борджиите, в Милано на фамилията Висконти. Ако погледнем към Франция, отново ще видим същото. Ако се върнем..

публикувано на 25.04.25 в 09:10
Виргиния Захариева

Нова стихосбирка на Виргиния Захариева

Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните, пясъкът и крайморските градини са героите на стихосбирката.  В книгата хората присъстват някак мимоходом, морето е главното, то се е отпечатало в тях и то дава живот. В тази книга перспективата е..

публикувано на 25.04.25 в 08:45

Изложба и албум за грижата за гората

В Къща музей "Ненко Балкански" в Казанлък беше открита на изложбата "НАЧАЛОТО. Укрепяване на пороите и залесяване", която е посветена на делото на Феликс Вожли и Петър Манджуков. Четири важни годишнини се отбелязват с нея. Това са 150-годишнината от рождението на френския лесоинженер Феликс Вожли, 120 години от основаването на "Бюрото за укрепване на..

публикувано на 24.04.25 в 18:15
Валентин Калинов

Валентин Калинов: Четенето е работа на желанието

В световния ден на книгата и авторското право говорим с Валентин Калинов, философ, психолог и преподавател, за четенето като занимание на ума, като метод за добиване на по-нюансирано мислене, като сложност, като удоволствие, дори като еротика. "Има основание да се тревожим относно грамотността, но очевидно се намираме в период на трансформация,..

публикувано на 24.04.25 в 16:15