Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Време за избор: Имаме ли нужда от Апостола на свободата днес

Къщата-музей на Васил Левски в Карлово
Снимка: БГНЕС

„Времето е в нас и ние сме във времето. То нас обръща и ние него обръщаме“, е водещата фраза в един път към истинската България, открит за българите отпреди столетия.

Левски извън годишнините и фанфарите – за културното наследство и духовните му послания и кой ги търси и следва във времена на криза – един разговор с участието на Дора Чаушева, директор на Национален музей „Васил Левски“ Карлово, и Христина Богданова, родственица на Васил Иванов Кунчев.

Снимка на Васил Левски, по която е издирван. Снимката е открита през 2018 г. от Виктор Комбов и представена пред българската публика. Публикувана е в турско научно списание от историка Дженгиз Йолджу, който я намира в архива през 2016 г., но публикацията му излиза едва в началото на 2019 г.Според Дора Чаушева вече са факт випуските от българчета от 1-ви до 4-ти клас на завършен начален етап от образованието в Националния музей „Васил Левски“ в Карлово по заветите на Апостола. Интересът към символичните, но и толкова значими дипломи, е от българчета от цял свят и от страната и заради редуцираното съдържание за Васил Левски в програмата на официалната образователна система в България.

Масон ли е бил Левски и как историците развенчават митовете за него? Каква е истинската съдба на родната къща на Левски в Карлово и какъв е животът на майка му Гина Кунчева след Освобождението? Какво разказва край духовното огнище на рода на Васил Иванов Кунчев – Христина Богданова, една от 29-те родственици на Апостола? – чуйте още в звуковия файл.

Мария Мира Христова разговаря с Дора Чаушева, директор на Национален музей „Васил Левски“ Карлово и Христина Богданова, родственица на Васил Иванов Кунчев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Данита Зарачинова: Нужна е прозрачност и точни данни за управление на отпадъците

В рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден", Данита Зарачинова от сдружение "За Земята" сподели своята гледна точка за управлението на отпадъците в България и предизвикателствата пред постигането на устойчиво развитие. "В България произвеждаме все повече отпадъци", заяви тя. "В по-добре развитите икономически..

публикувано на 30.12.24 в 10:11

Книгата "Как да възпитаваме момичета" в осъвременено издание

"Как да възпитаваме момичета" е известната книга в помощ на родителите от Стив Бидълф , която скоро беше преиздадена в допълнен вариант, съобразен с особеностите на нашето съвремие. Новото издание в "Нашият ден" представя Екатерина Виткова . Психологът и терапевт Бидълф се занимава с тази дейност в продължение на 40 години, като периодично..

публикувано на 30.12.24 в 08:29
Сирма Пенкова

Къде са лудите творчески идеи на комуникационната индустрия?

"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024 година, се пита редакторката и автор на изданието журналистката Сирма Пенкова от "Капитал", и търси отговор в бизнес класацията на най-големите групи и агенции по дейности в България, в анализа на ролята..

публикувано на 29.12.24 в 09:00
Св. Стефан

Аларма празнува Стефановден

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..

публикувано на 27.12.24 в 20:09

Аз не съм никакъв фил, освен човекофил – посланията на Екзарх Стефан

Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..

обновено на 27.12.24 в 11:54