Психоанализата, големите идеологии, тоталитарните диктатури, самотата, изолацията – "Стената", албумът на "Пинк Флойд" от 1979 г., сякаш обхващаше големите теми на ХХ век. Създаден по време на Студената война, той значеше различни неща за хората от двете страни на Желязната завеса, после се превърна се в символ на падането на Берлинската стена. Едноименният филм на Алън Паркър от 1982 г. с анимациите на Джералд Скарф допълни и разви внушенията на албума.
40 години по-късно "Стената" е все толкова актуален, а отделните му тракове или глави от повествование, или тухли в стената ни казват други неща, но все така убедително, тревожно и сякаш лично на нас.
Днес, когато сме отново затворени – веднъж зад стените на домовете си и втори път във виртуалните светове, които колкото ни свързват, толкова ни и ограждат от света, "Нашият ден" търси новото съдържание, с което свързваме внушенията на "Стената". Мария Мира Христова разговаря с Калин Гайтанджиев, психолог с професионална практика в затвор и училище – два от метафоричните топоси на "Стената".
"Романтичният етап на карантината свърши, казва Гайтанджиев улавяйки пулса на днешния ден. Вече не пеем по балконите. Все повече се усещаме като затворници, притиснати от стени, изолирани и отделени от другите." Песента Comfortably Numb/Комфортно вцепенен сякаш описва състоянието ни.
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..
Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..
Монтана ще бъде домакин на един от образователните концерти на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци “Иван Вълев” – събитие, което има за цел да запознае подрастващите с богатството на българския фолклор. Концертът е част от национална инициатива на ансамбъла, която обхваща множество градове из страната. Повече за проекта разказа в ефира на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg