BBC Radio 3 в сътрудничество с Европейския съюз за радио и телевизия представят „Гласове“ на Макс Рихтер, творба, създадена специално за Световния ден на правата на човека. Зад идеята застават 37 радиостанции от 33 страни по целия свят. Това се случва в четвъртък, 10 декември, а творбата ще звучи в Австралия, Белгия, България, Канада, Хърватия, Кипър, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия – Берлин, Баден Баден и Кьолн, Гърция, Унгария, Исландия, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Нова Зеландия, Полша, Румъния, Русия – радио „Орфей“, Сърбия, Словакия, Словения, Испания, Швеция, Швейцария, Обединеното кралство, Украйна, САЩ – класическото радио в Чикаго, Ватикана. В България излъчването ще бъде в 19.30 в предаването „Метроном“ на програма "Христо Ботев".
В „Гласове“ е вплетен текст, адаптиран от Всеобщата декларация за правата на човека от 1948 г. „Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права“, което дава отправна точка за музикално размишление за състоянието на света днес. Творбата е композирана почти десет години, а световната ѝ премиера беше в Лондон през февруари тази година – седмици преди пандемията да внесе тогава немислими промени в нашето ежедневие. Нейното послание към общността днес особено силно резонира, тъй като светът е изправен пред нови месеци на несигурност. След предишно сътрудничество на Рихтер с Европейския съюз за радио и телевизия през април, когато осемчасовото парче „Сън“ на композитора беше чуто от публиката в 20 страни, което се случи в началото на блокирането по целия свят, сега броят на радиостанциите е по-голям и така се предоставя на слушателите нов момент на надежда и послание за мир в безпрецедентни времена. „Гласове“ е записано в петък, 4 декември, в студията на BBC при стриктно спазване на всички съответни мерки за здраве и безопасност.
„Гласовете“ е създаден от Макс Рихтер и неговата творческа партньорка Юлия Маар. „Радваме се, че имаме възможността да представим „Гласове“ още веднъж. В тези странни и предизвикателни времена е по-важно от всякога музиката и посланието на Всеобщата декларация да останат живи“ – споделят те.
Приета от Общото събрание на ООН през 1948 г., след Втората световна война, Всеобщата декларация за правата на човека е изготвена от група философи, художници и мислители, свикани от Елинор Рузвелт, за да отговори на големите въпроси на времето. Гласът на Елинор Рузвелт може да бъде чут в началото на творбата, тъй като Рихтер включва записа на преамбюла към Декларацията от 1949 г.
За осъществяване на този проект Макс Рихтер покани хората по целия свят да бъдат част от пиесата, четенето на хората на Всеобщата декларация за правата на човека да бъде вплетено в произведението, те са гласовете от заглавието. „Поисках хората да изпращат запис на декларацията на своя език. Бях зашеметен от отговора – десетки езици дойдоха само за няколко дни, – казва Рихтер. – За мен е важно тези гласове да не са на актьори, а на истински хора. Четенията са невероятно трогателни. Но ако текстът артикулира надежда, хорът пее без думи. Идеята е да останем без думи. Четейки актуалните новини, едва ли знаете какво да кажете.“ Коментирайки връзката между музикалния и повествователния аспект на произведението, Рихтер споделя: „Харесва ми идеята за музикално произведение като място за размисъл и е ясно, че всички ние трябва да мислим в момента“.
В това грандиозно събитие участват Макс Рихтер и неговият ансамбъл; диригент е Робърт Циглер, както и цигуларката Виктория Муллова, сопранът Грейс Дейвидсън, членове на ансамбъл „Тенебре“ и актрисата Шийла Атим като разказвач.
Също така част от излъчваното събитие ще бъде и изпълнението на творбата на Макс Рихтер „Инфра“ (Infra), музикалният отговор на композитора на терористичните атаки в Лондон през 2008 г.
Алън Дейви от BBC Radio 3 за класическа музика казва: „Тук в BBC Radio 3, през тези несигурни месеци, ние вярваме, че една от основните ни мисии е да свързваме музикантите с публиката, поддържайки жива лекуващата възможност, която имаме, чрез слушане на музика, изпълнена на живо. „Гласовете“ на Макс Рихтер предоставя идеалното послание за хармония за нашите слушатели в този момент. И ние сме благодарни на нашите партньори в EBU, че направиха възможно това специално послание да стане световно достъпно, в момент, когато стимулирането за ума и балсамът за душата са толкова необходими“.
Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява. Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна колоратурка, ярка актриса, харизматична личност, красива жена и прекрасна съпруга и майка, е в студиото заедно със своята дъщеря – младата певица и актриса Александра-Йоана Александрова...
Васил Петров ще отпразнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл в зала 1 на НДК от 20.00 часа на 21 януари. Турнето The Best Оf на Васко мина през летните сцени в Пловдив, Варна, Бургас, Поморие, Велико Търново и други градове, за да получи артистичния си мащабен финал в столицата. По случай юбилея, популярният джаз..
В предаването ще прозвучи документален запис на Моцартовия шедьовър "Така правят всички жени". Представяме изпълнение от 22 юни 2024 с участието на премиерния солистичен състав, хора и оркестъра на Държавната опера във Виена. Диригент е Филип Жордан. За новия прочит режисьорът Бари Коски споделя в интервю пред драматурга Николаус Щеницер: "Започнах да си..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си. Сестрата на Павел е болна от рак и се бори за живота си. Историите на двамата герои се..
Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg