Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петко Георгиев: Изборите – по-скоро референдум за Борисов, отколкото за справяне с Covid-19

| обновено на 11.12.20 в 15:36
Петко Георгиев
Снимка: БНТ стоп-кадър

Коронавирусът е огромен политически фактор в целия свят, не само в България. Доколко коронавирусът влияе на електоралните нагласи у нас? Колко умело се използва пандемията от страна на родните политици? 

Журналистът Петко Георгиев коментира в "Нашият ден":

"Мисля, че в нашия случай да се види пряка причинно-следствена връзка между развитието на политическия процес и Covid кризата е трудно. На първо място, защото правителството не създава впечатление за някакво координирано действие, за някаква политика, която да се води убедително и неотклонно и за мерки, които стриктно да се спазват – те се променят толкова бързо, че хората нямат време да се адаптират към тях... Това не влияе директно негативно на правителството, просто защото българинът по принцип е скептичен и очакванията към собствената му държава не са много високи. 

Този политически процес, който тече в момента и предстоящите избори, ще са по-скоро референдум за популярността на Бойко Борисов, отколкото допитване до хората доколко са доволни от начина, по който държавата се справя с Covid кризата."

Според Петко Георгиев до времето на изборите кризата ще продължава. "Много важен въпрос е как се организират избори по време на такава криза?" За журналиста Бойко Борисов представлява един изграден в продължение вече на 10 години политически модел на управление, с водещ компонент налагането на стил на управление, който излиза извън институционалната рамка на демократичната държава. Парламентът, институциите, министрите – техните решения се въртят на 180 градуса в зависимост от едноличните решения на министър-председателя. Това е моделът."

"А голяма част от избирателите гласуват емоционално, а не рационално."

За датата на изборите, за машинното, електронното и дистанционното гласуване, за посланията на "Отровното трио", за доминиращите нагласи в обществото – чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38