Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пиеса за Беларус онлайн

Андрей Курейчик: Случващото във връзка с обновяването на Беларус се нуждае от подкрепата на целия свят

Графичен дизайн: Николай Димитров - Над

Известният белaруски драматург, режисьор и член на Коoрдинационния съвет на беларуската опозиция Андрей Курейчик в края на август и началото на септември написа пиеса за революцията в Беларус.

Прототипите на героите в „Унизените. Беларус“ всъщност са реални личности: Александър Лукашенко, Николай Лукашенко, Светлана Тихановская, Александър Тарайковски, Мария Колесникова и други.

В пиесата се интерпретират събитията преди, по време и след фалшифицирането на изборите от 9-и август 2020 година. В текста са използвани реални интервюта на политици, лични истории, разказани от протестиращите, както и изтекли в интернет изобличаващи разговори в избирателните комисии. Пиесата представя коренно различни гледни точки към събитията на различни типове хора от беларуското общество, художествено преосмислени от автора.

„Случващото във връзка с обновяването на Беларус се нуждае от подкрепата на целия свят. Затова е необходимо да се опознаят героите – и добрите, и злодеите. Трябва да се почувства с какви емоции живеят хората в Беларус сега, за да се разбере самата природа на конфликтите, които предизвикаха мирната беларуска Революция“, споделя в интервю Андрей Курейчик.

Явор Гърдев и актьорите от Плевенския театър направиха свой онлайн вариант на пиесата, като част от международната инициатива за солидарност „Insulted.Belarus.Worldwide Readings“.

Онлайн представление на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“, Плевен


„Унизените. Беларус“ от Андрей Курейчик, превод Майя Пачникова

Постановка, редакция, видеография, режисура на монтажа – Явор Гърдев

Музика, видеография, видеомонтаж, звукозапис, звуков дизайн – Калин Николов

Визуална среда, костюмография, реквизит, графичен дизайн – Николай Димитров - Над

Участват:

• Стария – Иван Бърнев

• Младия – Антъни Пенев

• Новата – Бориса Сарафова

• Лъчезарната – Надя Керанова

• Клюна – Адриан Филипов

• Мъртвия – Александър Кънев

• Назидателната – Красимира Кузманова-Кокран

В звуковия файл чуйте разговора в „Артефир“ на Милена Лекова с режисьора Явор Гърдев.


Премиера oнлайн: 14.12.2020, от 21 часа, 72 мин.

Доку-фикция на български с английски субтитри.

На страницата на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Краят на градината", авторският спектакъл по Чехов, вече 15 години на българска сцена

"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..

публикувано на 09.04.25 в 09:38

Литературоведът Франческа Земярска в диалог с Маргьорит Юрсенар

Днес (9 април) от 18 ч. в Новата конферентна зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Франческа Земярска "Маска и глас в творчеството на Маргьорит Юрсенар".  В "Нашият ден" литературоведът Камелия Спасова разказва повече за този своеобразен разговор между Земярска и първата жена, станала член на Френската академия през 1880..

публикувано на 09.04.25 в 09:37
Автопортрет с котка, 1915

150 години от рождението на Елена Карамихайлова

"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..

публикувано на 09.04.25 в 08:50

Анна Петрова и Ели Скорчева блестят в "Игра на котки"

Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..

публикувано на 08.04.25 в 16:45
акад. Олег Гочев

Олег Гочев от перспективата на времето

Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията  включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и  може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...

публикувано на 08.04.25 в 15:45