Известният белaруски драматург, режисьор и член на Коoрдинационния съвет на беларуската опозиция Андрей Курейчик в края на август и началото на септември написа пиеса за революцията в Беларус.
Прототипите на героите в „Унизените. Беларус“ всъщност са реални личности: Александър Лукашенко, Николай Лукашенко, Светлана Тихановская, Александър Тарайковски, Мария Колесникова и други.
В пиесата се интерпретират събитията преди, по време и след фалшифицирането на изборите от 9-и август 2020 година. В текста са използвани реални интервюта на политици, лични истории, разказани от протестиращите, както и изтекли в интернет изобличаващи разговори в избирателните комисии. Пиесата представя коренно различни гледни точки към събитията на различни типове хора от беларуското общество, художествено преосмислени от автора.
„Случващото във връзка с обновяването на Беларус се нуждае от подкрепата на целия свят. Затова е необходимо да се опознаят героите – и добрите, и злодеите. Трябва да се почувства с какви емоции живеят хората в Беларус сега, за да се разбере самата природа на конфликтите, които предизвикаха мирната беларуска Революция“, споделя в интервю Андрей Курейчик.
Явор Гърдев и актьорите от Плевенския театър направиха свой онлайн вариант на пиесата, като част от международната инициатива за солидарност „Insulted.Belarus.Worldwide Readings“.
Онлайн представление на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“, Плевен
„Унизените. Беларус“ от Андрей Курейчик, превод Майя Пачникова
Постановка, редакция, видеография, режисура на монтажа – Явор Гърдев
Музика, видеография, видеомонтаж, звукозапис, звуков дизайн – Калин Николов
Визуална среда, костюмография, реквизит, графичен дизайн – Николай Димитров - Над
Участват:
• Стария – Иван Бърнев
• Младия – Антъни Пенев
• Новата – Бориса Сарафова
• Лъчезарната – Надя Керанова
• Клюна – Адриан Филипов
• Мъртвия – Александър Кънев
• Назидателната – Красимира Кузманова-Кокран
В звуковия файл чуйте разговора в „Артефир“ на Милена Лекова с режисьора Явор Гърдев.
"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..
Днес (9 април) от 18 ч. в Новата конферентна зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Франческа Земярска "Маска и глас в творчеството на Маргьорит Юрсенар". В "Нашият ден" литературоведът Камелия Спасова разказва повече за този своеобразен разговор между Земярска и първата жена, станала член на Френската академия през 1880..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg