Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Маринов, МЗХГ

Преброяването на земеделските стопанства в България

Снимка: Радио Шумен

За преброяването на земеделските стопанства в България – каква е картината на българското селско стопанство, която то описва? От 1 септември 2020 г. стартира, първоначално онлайн, а после и аналогово преброяване. Целта на преброяването е да се получи обобщена и изчерпателна информация за броя, типа и размера на земеделските стопанства. Фермерите посочват броя на отглежданите култури и селскостопански животни, както и колко работници са наети в стопанството. Наличието на статистически данни, съпоставими с тези на останалите държави членки относно структурата на земеделските стопанства, е важно за определяне развитието на Общата селскостопанската политика. То спомага да се определят насоките за развитие на българското земеделие. Информацията ще даде възможност за адекватно планиране, разработване, прилагане и мониторинг на националните политики и политиките на ЕС.

Николай Маринов, директор на Главна дирекция "Земеделие и регионална политика" в Министерството на земеделието, коментира в ''Нашият ден'':

"Това е третото преброяване за България. Първото беше през 2003 г. , второто – през 2010 г. (вече като член на ЕС). Основните цели са да направим изследване на структурата на земеделските стопанства, която ще обхване всички стопанства на територията на страната; ще добием прецизни данни за заетостта и използването на работна сила, за да можем да формираме адекватни политики в областта на земеделието. В областта на растениевъдството ще получим информация за това колко са реколтираните площи, какво е производството – следният добив на култури за последната година и по години. В животновъдството – броят на селскостопанските животни, дейността на кланиците за месо, млекопреработвателни предприятия, птицевъдство, пчеларство... И особено, имаме един много добър инструмент – система за земеделска и счетоводна информация, който дава оценка на доходите на земеделските стопанства и въздействието на селскостопанската политика."

България има около 50 млн. дка използваема земя, каква част е обработваема

"В моменат се извършва преброяване на около 200 хиляди земеделски стопанства (към днешния ден – близо 192 хиляди). До 18 декември трябва да приключим. Можем да дадем предварителни данни само за това, че се увеличават декарите обработваема земя, увеличават се трайните насаждения... Обработваемата земя е около 35 млн. дка, с около 34,5 млн. дка участва в схемите и мерките за подпомагане към ДФ "Земеделие"

Намалява броят на земеделските стопанства

"Става дума само за окрупняване – това е нормално за целия свят. Концентрацията на хората отива в големите градове, наситеността на земеделските стопанства с нова модернизирана техника способства за намаляване на работна сила (в зеленчукопроизводството, в овощарството...). Това са съвсем нормални тенденции." 

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43