Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Мария Петрова: Трябват промени в законодателството за по-добра здравна среда

Според наредбата ваксините биват или препоръчителни, или задължителни

| обновено на 18.12.20 в 11:20
Снимка: Стаматина Никова

"Годината е необикновена, доколкото сме поставени пред едно предизвикателство. Проблемите в здравеопазването, които сме трупали през годините, излязоха наяве с доста мощна скорост и сила. От всичко случило се през годината можем да извлечем много полезни уроци, да се поучим максимално бързо от всички пропуски и недостатъци в системата за здравеопазване, да въведем електронното здравеопазване, за което само говорим от 2002 година – трябва да се работи последователно и стратегически." За нашите права в здравеопазването, за проблемите през тази различна и трудна 2020 година – д-р Мария Петрова, адвокат по медицинско право, коментира в "Нашият ден":

Правата в здравеопазването

"2020-а е белязана от извънредното положение и от пандемичната ситуация. Не мога да кажа, че са изцяло гарантирани правата на гражданите в качеството им на пациенти. Силно съм притеснена от натиска, който се оказва на медиците и неуредиците, с които се сблъскват – достъпа до медицинска помощ, неразбрания процес по информиран избор и съгласие, надписването на дейности, източването на Здравната каса... В последните месеци станахме свидетели и на хора, които буквално умират пред лечебни заведения, без да им бъде оказвана помощ... Проблемите: с малкото екипи и забавянето на линейките, ТЕЛК-овете, НЕЛК-овете, решенията, които невинаги могат екзактно да констатират здравословното състояние на пациентите, недостигът на лекарства..."

Решения на проблемите в здравеопазването

"За да бъде преодолян един проблем, трябва много добре да бъде познаван. Трябва много добър анализ и след като имаме този анализ, да се предложат различните решения. От нормативна гледна точка, можем да предложим редица промени в законодателството, които, по мое мнение и на колеги експерти, е редно да се случат, за да се гарантира една по-добра среда на българските пациенти, както и по-добра работна среда за медиците." 

Ваксините – доброволно/препоръчително

"Ако говорим в конкретиката на Covid-19 все още регистрирана ваксина нямаме, не сме чели нейната кратка характеристика и всичко, което говорим, го говорим в рамките на хипотези. Едва след регистриран продукт можем да навлезем в конкретика. По отношение на имунопрофилактиката – тя няма как да бъде друга освен доброволна. Никоя медицинска интервенция не може да бъде принудително задължително наложена (с малки изключения, които законът ясно описва). Ваксините биват, според наредбата, или препоръчителни, или задължителни. Това, че една ваксина е задължителна обаче, не означава, че ще хванем някого и насила ще му я направим. А означава, че този, който не си направи задължителната ваксина, трябва да е готов да понесе и съответната санкция, която е описана в закона. Ако говорим само за Covid-19, ваксината, естествено че трябва да е препоръчителна – още повече, препоръките се отправят към определени таргет групи.

Но нека не бъркаме доброволно с препоръчително. Мисля, че неразбирането на тези понятия и фактът, че все още нямаме регистрирана ваксина са основните предпоставки за всяване на смут в обществото и доведоха до много поляризирани мнения, които не работят в полза на общественото здраве."

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21