Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мария Петрова: Трябват промени в законодателството за по-добра здравна среда

Според наредбата ваксините биват или препоръчителни, или задължителни

| обновено на 18.12.20 в 11:20
Снимка: Стаматина Никова

"Годината е необикновена, доколкото сме поставени пред едно предизвикателство. Проблемите в здравеопазването, които сме трупали през годините, излязоха наяве с доста мощна скорост и сила. От всичко случило се през годината можем да извлечем много полезни уроци, да се поучим максимално бързо от всички пропуски и недостатъци в системата за здравеопазване, да въведем електронното здравеопазване, за което само говорим от 2002 година – трябва да се работи последователно и стратегически." За нашите права в здравеопазването, за проблемите през тази различна и трудна 2020 година – д-р Мария Петрова, адвокат по медицинско право, коментира в "Нашият ден":

Правата в здравеопазването

"2020-а е белязана от извънредното положение и от пандемичната ситуация. Не мога да кажа, че са изцяло гарантирани правата на гражданите в качеството им на пациенти. Силно съм притеснена от натиска, който се оказва на медиците и неуредиците, с които се сблъскват – достъпа до медицинска помощ, неразбрания процес по информиран избор и съгласие, надписването на дейности, източването на Здравната каса... В последните месеци станахме свидетели и на хора, които буквално умират пред лечебни заведения, без да им бъде оказвана помощ... Проблемите: с малкото екипи и забавянето на линейките, ТЕЛК-овете, НЕЛК-овете, решенията, които невинаги могат екзактно да констатират здравословното състояние на пациентите, недостигът на лекарства..."

Решения на проблемите в здравеопазването

"За да бъде преодолян един проблем, трябва много добре да бъде познаван. Трябва много добър анализ и след като имаме този анализ, да се предложат различните решения. От нормативна гледна точка, можем да предложим редица промени в законодателството, които, по мое мнение и на колеги експерти, е редно да се случат, за да се гарантира една по-добра среда на българските пациенти, както и по-добра работна среда за медиците." 

Ваксините – доброволно/препоръчително

"Ако говорим в конкретиката на Covid-19 все още регистрирана ваксина нямаме, не сме чели нейната кратка характеристика и всичко, което говорим, го говорим в рамките на хипотези. Едва след регистриран продукт можем да навлезем в конкретика. По отношение на имунопрофилактиката – тя няма как да бъде друга освен доброволна. Никоя медицинска интервенция не може да бъде принудително задължително наложена (с малки изключения, които законът ясно описва). Ваксините биват, според наредбата, или препоръчителни, или задължителни. Това, че една ваксина е задължителна обаче, не означава, че ще хванем някого и насила ще му я направим. А означава, че този, който не си направи задължителната ваксина, трябва да е готов да понесе и съответната санкция, която е описана в закона. Ако говорим само за Covid-19, ваксината, естествено че трябва да е препоръчителна – още повече, препоръките се отправят към определени таргет групи.

Но нека не бъркаме доброволно с препоръчително. Мисля, че неразбирането на тези понятия и фактът, че все още нямаме регистрирана ваксина са основните предпоставки за всяване на смут в обществото и доведоха до много поляризирани мнения, които не работят в полза на общественото здраве."

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28

За сечта и строителството в горските територии

Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..

публикувано на 04.12.24 в 09:26

"Грийнпийс" - България набира участници за обучение за създаване на енергийни общности

"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..

публикувано на 04.12.24 в 08:35

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14