Едно съобщение от седмицата разтревожи културната общественост – че кметът на Перник Станислав Владимиров преразпределя около 1 млн. лева в сферата на културата. Тези средства досега са били изразходвани предимно за заплати и осигуровки на членовете на художествените състави, които обаче "не произвеждат равностоен продукт". Под художествени състави се имат предвид Общинският драматичен театър "Боян Дановски" Перник, Камерен оркестър "Орфей", Хор "Граовска младост", Духовата музика и Ансамбълът за народни песни към Двореца на културата - Перник. Пернишкият кмет подчертава, че финансирането за културната сфера не само ще бъде запазено, но и дори увеличено. Средствата обаче ще бъдат пренасочени за реални дейности, а не за заплати. Владимиров се ангажира Общината да помага на творците за "създаване на продаваем продукт".
Кметът Станислав Владимиров е на поста от ноември 2019 г. Към него се обърна Светлана Димитрова, за да разясни какво ще се случва. Обаче той е само една от страните. Затова в понеделник в предаването "Време и половина" с водещ Боряна Георгиева от 14 часа в ефира на програма "Христо Ботев" думата ще имат и представители на тези художествени състави в Перник.
"Аз искам Перник да стане един от градовете с най-богат културен живот. За целта ще трябва да направим реорганизация, защото сега даваме близо 1 млн. лева само за заплати, а да ви кажа честно, аз не виждам почти никакъв културен живот в моя град... Перник винаги се е славел с богат културен живот и това нещо не само че трябва да бъде възстановено, но и трябва да бъде надградено.
Със сигурност ще има някои болезнени мерки, със сигурност с някои ще се разделим, но няма как – особено за театъра – да закрия институция, на която прадядо ми е бил един от учредителите.
Моята идея и цел, и амбиция е театърът, а и цялата култура да отиде на едно съвсем различно ниво.
Днес се видях с директора на театъра, вчера с директора на Двореца на културата – това ще са разговори в следващия един месец в посока всеки един от тях да даде концепция за развитие, в която парите за култура ще бъдат увеличени – някои от тях ще дойдат от реорганизация, някои ще бъдат прехвърлени от перо в перо, от други сфери. Но от тук нататък всеки един от тях ще трябва да защити концепция за дейности, а не за заплати. Това с колко хора ще го прави, вече е въпрос на организация. Така че топката е в тях. Идеята повече пари да има за култура в нашия град. Но не пари, които просто да ги даваме в една недобре организирана сфера в момента." – казва Станислав Владимиров.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg