Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пижамата – дреха на 2020

Снимка: архив

Какви са последните модни тенденции зима – пролет 2021 година. В центъра на вниманието и като писък на модата са пижамите или т.нар. "дискретни нощни облекла", на които им е време дори да излязат от вкъщи. Какво още за новата пижамена тенденция в модата – разказва модната дизайнерка Рeвитал Надив, собственичка и на фабрика за модна конфекция, пред Феня и Искра Декало.

Пижамата навлиза в западния гардероб от Индия и означава дреха, която закрива краката. Всъщност, само бебешките ританки закриват изцяло краката. Преди да има пижами, се е спяло с нощници, шапчици и други аксесоари за нощта. Интересно е, че едновременно с мисъл за нощта пижамата има аналог с чувството за отнета свобода. Неслучайно на райета, както и пижамите, са затворническите дрехи. Когато в средата на миналия век светът беше завладян от хипи движението, пижамите получиха по-весели и предизвикателни цветове и раираните дрехи на затворниците бяха заменени с оранжеви.

Модата отразява всички важни исторически събития. Например през 20-те години на миналия век след войната облеклата на хората са били в тъмни и неутрални цветове. След Втората световна война идва модата на дрехи тип армейска униформа. Преди десетина години дискусии в обществото породиха облеклата унисекс. Днес не знаем колко време ще продължат периодите на изолация и да си облечеш официалните дрехи или изобщо дрехите, за да изхвърлиш боклука, или да отидеш до магазина или аптеката, се превръща в нещо натоварващо и дори... претенциозно. Все повече срещаме хора, излезли набързо, както са по пижама и наметнали яке или палто.

Но дрехите показват и социален статус, та били и домашни. Обикновено дизайнерите разработват новите си колекции година и половина преди дефилето. И докато учените работеха по ваксините, стилистите разработваха модните линии на... пижамите за 2021 година. Става въпрос за платове и кройки, които са по-различни от досегашните, но и удобни.

В цял свят са познати т.нар. "пижамени партита". Често и децата канят свои приятелчета на гости с нощувка. Според традицията се носят спални чували, но и... красиви пижами. Трябва да бъдат и удобни за боя с възглавници, скачането по леглата и всичко съпътстващо.

За пижамената мода влияе и "Биг Брадър", както и различни инфлуенсъри в социалните мрежи.

Заради ограниченията днес не се търсят официални дрехи. Сватбите са в камерен състав, а голяма част от културния живот е онлайн – официалните костюми и дългите рокли с гол гръб останаха сякаш в миналото. И затова можем да допуснем, че най-очакваният новогодишен подарък дори и за най-претенциозните и елегантните е... официалната пижама от новите модни колекции зима – пролет 2021 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25
Пметник на Левски в Карлово

Ден на Васил Левски и празник на град Карлово

"Нашият ден" пренася своите слушатели в Карлово – родното място на Васил Левски – където с празнични инициативи ще бъде отбелязан 18 юли. Повече за честването на годишнината от рождението на Апостола разказва историкът Дора Чаушева , директор на Национален музей "Васил Левски". Чаушева изразява своята радост от това, че все повече места в..

публикувано на 18.07.25 в 09:58