Ако не друго, 2020 година ни накара да се замислим за важността на грижата – медицинска, но и чисто човешка. И ако се замисляме по-често за важността, ролята и значението на медицинските сестри, акушерките, социалните работници, ще сме научили един важен урок.
През тази толкова трудна година ражданията не спряха, не спря и нуждата от грижа и подкрепа, напротив – бременните и раждащите имаха нужда от допълнително внимание и усилия, тъй като пандемията подстави допълнителни предизвикателства и страхове.
Павлинка Герина, председател на Алианса на българските акушерки, разказва за трудностите, пред които се изправиха и преодоляха, българските акушерки. Именно те са специалистите, които работят не само в родилната зала, но и имат отговорности, свързани с проследяване на бременността, както и на послеродовия период.
"Акушерки работят в родилни отделения за проследяване на послеродовия период, в операционни, реанимационни и анестезиология, акушерките са в неонатологичните отделения, в отделенията за патологична бременност и в гинекологичните отделения, акушерки работят в мамологични кабинети, в приемни и консултативни кабинети, в онкологични сектори, в кабинети по репродуктивно здраве, дори в детските ясли са предпочитани заради компетентността им в посока грижа за здравето и психо-емоционалното развитие на детето", отбелязва Герина.
Тя обърна внимание на патронажната грижа, на необходимостта от продължаващо образование, внимание и грижа към тези специалисти, призвани да даряват внивание и грижа.
За Новата година тя си пожелава: "Да имаме самостоятелна съсловна организация – това е важно, за да можем да разгърнем потенциала си и да бъдем в услуга на майките и да им осигуряваме грижата, която само жена може да даде на друга жена."
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg