Ако не друго, 2020 година ни накара да се замислим за важността на грижата – медицинска, но и чисто човешка. И ако се замисляме по-често за важността, ролята и значението на медицинските сестри, акушерките, социалните работници, ще сме научили един важен урок.
През тази толкова трудна година ражданията не спряха, не спря и нуждата от грижа и подкрепа, напротив – бременните и раждащите имаха нужда от допълнително внимание и усилия, тъй като пандемията подстави допълнителни предизвикателства и страхове.
Павлинка Герина, председател на Алианса на българските акушерки, разказва за трудностите, пред които се изправиха и преодоляха, българските акушерки. Именно те са специалистите, които работят не само в родилната зала, но и имат отговорности, свързани с проследяване на бременността, както и на послеродовия период.
"Акушерки работят в родилни отделения за проследяване на послеродовия период, в операционни, реанимационни и анестезиология, акушерките са в неонатологичните отделения, в отделенията за патологична бременност и в гинекологичните отделения, акушерки работят в мамологични кабинети, в приемни и консултативни кабинети, в онкологични сектори, в кабинети по репродуктивно здраве, дори в детските ясли са предпочитани заради компетентността им в посока грижа за здравето и психо-емоционалното развитие на детето", отбелязва Герина.
Тя обърна внимание на патронажната грижа, на необходимостта от продължаващо образование, внимание и грижа към тези специалисти, призвани да даряват внивание и грижа.
За Новата година тя си пожелава: "Да имаме самостоятелна съсловна организация – това е важно, за да можем да разгърнем потенциала си и да бъдем в услуга на майките и да им осигуряваме грижата, която само жена може да даде на друга жена."
Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg