Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митко Новков: Програма "Христо Ботев" винаги е имала точното око на мярата на журналистическото творчество

50 години програма "Христо Ботев"

Светлана Димитрова: Радиото винаги си намира път

Програмите „Хоризонт“ и „Христо Ботев“ на БНР честват 50-годишен юбилей, който ще бъде отбелязан с подкаст и дигитална фотоизложба. „Хоризонт“ посреща годишнината си с нови сигнали, а „Христо Ботев“ планира за нея поредица от празнични предавания.

От 4 януари 1971 година Втора програма на Българското национално радио носи името „Христо Ботев“. В годините след демократичните промени (през декември 1992 г.) съществуващите дотогава програми „Знание“ и „Орфей“ на БНР са преструктурирани и програма „Христо Ботев“ поема техните характеристики и функции. Така тя се развива и утвърждава като най-голямата и основна българска медия за култура, образование, класическа и други жанрове музика в радиоефира. Освен студийната продукция, която е уникална в радиосредата у нас, програмата продуцира български драматургични и литературни произведения, в рамките на „Запазена марка Радиотеатър“. Предава всички по-значими сценични прояви в областта на музикалната класика и фолклора у нас и в чужбина, а също знакови спектакли от българския и международен културен живот. Програмата излъчва редовно концертите на съставите на БНР. Програма „Христо Ботев“ е дългогодишен организатор на национални и международни конкурси в областта на литературата, драматургията, забавната музика, фолклора, хумора, детското творчество, както и на хората в неравностойно положение.

"Българската култура в момента е в едно забележително състояние на подем, независимо от извънредните условия, в което творците са поставени... именно това отразява и коментира основно програма "Христо Ботев" на БНР", каза директорът на програмата Митко Новков. 

"Програма "Христо Ботев" звучи органично и автентично и ние можем да се гордеем, че работим в тази програма. Разликата между новите медии и "Старата къща" БНР е в това, че в цялото радио и всички негови програми най-силното нещо е редактирането и прецизирането на всички предавания и радиоматериали, така че да отразяват само истински случили се събития с абсолютна точност... и това е в основата на доверието в тази медия", каза още Митко Новков и подчерта:

"Програма "Христо Ботев" винаги е имала точното око на мярата на журналистическия труд и на журналистическото творчество, докато в новите медии като че пропускат тази мяра. И мисля, че точно тук е шансът на радиото да бъде водещо в съвременния информационно-медиен свят, а именно със своя висок професионализъм и с високото качество на своята редакторска работа."

Главният редактор на програма "Христо Ботев" Светлана Димитрова отправи своето послание към колегите и слушателите. Тя мечтае за една музикална радиопрограма.

"Иска ми се хората, които ще правят радио след 50 години, да нямат тези преживявания, които ние имахме. Радиото е най-обществената медия и най-бързо реагира на всичко, което става по света. Ние вече цяла година сме затворени... като музикант не мога да приема, че Новогодишният концерт се проведе без публика... Хората на изкуството се чувстват изключително зле. Но тази година ни даде един урок – когато сме заедно, можем да преодолеем всичко, слава богу. Не можеш да предположиш какво ти носи бъдещето, но ми се иска то да бъде хубаво, да бъде изпълнено с красиви преживявания. И трябва да има радио на всяка цена, защото това е медията, която има бъдеще. Радиото винаги си намира път." 

Чуйте повече в звуковите файлове.


Вижте журналистите, които са били директори на програмата от създаването ѝ до днес.

Химн на програма "Христо Ботев" по повод 50-годишния юбилей – музика Стефан Димитров, текст Иван Тенев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Екипът на

Главен герой – Екипът на "Нашият ден"

Главният герой на днешното предаване "Нашият ден" е Екипът – тези хора, които правят предаването. Чуваме в ефира техните гласове – всички колеги са главни герои днес, защото програма "Христо Ботев" именно днес навършва 50 години . Всички наши гласове..

обновено на 04.01.21 в 11:59
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и..

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща,..

публикувано на 02.12.24 в 18:10