Каква ще бъде икономическата 2021 година? Къде ще бъдат големите проблеми? Има ли шанс за възходящо развитие въпреки пандемията? Илия Лингорски, главен икономист на Българската банка за възстановяване и развитие, коментира в "Нашият ден".
"Изпращаме една безпрецедентна година с относително добри, на фона на първоначалните очаквания през март и на останалото в Европа, макроикономически показатели, най-вече стабилност на финансовата ни система, предсказуемост на публичните ни финанси. Паралелно с това частният сектор показа една голяма гъвкавост и способност да се справя в трудни условия. Разбира се, това беше и в резултат на широк набор от мерки, които правителството предостави на частния сектор, особено в подкрепа на заетостта, също и на икономическата активност, за да можем да преминем през този период на пандемия. Той обаче още не е свършил. Безспорно, не само у нас, това беше една много трудна година за частния сектор, изискваща лишения, гъвкавост и способност за реакция в много динамично и бързо променяща се среда.
Започваме една година, заредена с повече оптимизъм и до голяма степен това е свързано с очакванията за справяне със здравния проблем – чрез програмите за ваксинации, но този процес ще продължи през следващите месеци – ние не сме излезли все още от кризисната фаза. Продължават да действат редица мерки и програми на правителството, а също и програмите, които ББР администрира. През 2020 година правителството ни предостави специфичен ресурс и мандат, насочен най-вече към две програми за подкрепа на бизнеса и заетостта. Програмата за подкрепа на заетостта е насочена към физически лица – хора с трудови взаимоотншения или хора от свободните професии, чиито доходи са пострадали в резултат на невъзможност да работят. Другата програма е насочена към бизнеса. Първоначално тя беше насочена към малкия и средния бизнес – за предоставяне на ликвидност. В края на годината обхватът на програмата беше разширен. Програмите ще продължат да работят.
С решаването на медицинския проблем и възстановяването на икономическата активност ще започне и възстановяването на потреблението, както и възстановяването на международната търговия, особено в рамките на европейската общност. Сигналите вече са позитивни, както и очакванията на финансовите пазари.
Важно е да се подчертае, че българската икономика влезе в тази криза с добри публични финанси, банкова система в най-доброто си състояние от последните доста години. Тази криза и излизането от нея са най-обещаващи за страните именно в подобна позиция: със здрави публични финанси, без прекомерни задължения и в същото време в силна фискална позиция, с финансов сектор като българския – в добро състояние, способен да бъде катализатор на икономическа активност и инвестиционна дейност през следващите години.
Ние можем да се възползваме в периода на възстановяване както от стимулите, които ще дойдат по линия на редицата европейски приоритети и програми, така и в резултат на заздравяването на веригите на стойности и снабдяване в рамките на общността... Това ни дава перспектива да гледаме оптимистично."
Чуйте повече подробности в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg