Съботната оперна вечер е посветена на паметта на Камен Чанев, чиято загуба разтърси оперния свят у нас. В тази ужасяваща с абсурдността си година, това беше невероятно тежък удар. На 4 януари се навършиха 40 дни.
Винаги съм се радвала на успехите на този наш певец. Още от първия спектакъл, в който го гледах, той направи незабравимо впечатление със слънчевия си тембър, с увереността и артистичността си на сцената. Последваха още много спектакли и концерти, срещи преди спектаклите и след тях. Така постепенно опознах не само твореца, но и човека – мил и добър приятел, открит, създаващ усещане за сигурност. И сега виждам кротката му усмивка, топлината в очите и спокойствието. Увереност и спокойствие – вероятно това са двете най-изявени качества на Камен. Точно с тях той печелеше и публиката – колко много спектакли съм преживяла с него – той винаги знаеше какво прави, как да го направи и го правеше много хубаво. На сцената в операта, на концертния подиум или на откритите летни театри Камен Чанев щедро раздаваше огромния си талант. Граф Алмавива, Марио Каварадоси, Пинкертон, дон Карлос, Радамес, Херцога, Канио, Калаф той претвори в десетки спектакли с различни партньори, оперни състави и диригенти.
Тази вечер (9 януари, от 20 часа) ще чуете част от записите на някои от неговите коронни роли, записи осъществени през различни години от неговата кариера. Ще има и студийни записи под диригентството на Лучано Ди Мартино, Ивайло Кринчев и Борис Спасов, както и фрагменти от:
• „Севилският бръснар“ на Росини спектакъл на Софийската опера от 1996 г. с диригент Емил Табаков и с Камен Чанев (граф Алмавива), Петър Петров (д-р Бартоло), Ирена Петкова (Розина), Николай Добрев (Фигаро).
• „Тоска“ на Пучини спектакъл в Стара Загора от 2014 г. с диригент Диан Чобанов с участието на Таня Иванова (Тоска), Камен Чанев (Каварадоси), Александър Носиков (Анджелоти).
• „Дон Карлос“ на Верди от София през 2015 с диригент Григор Паликаров с участието на Камен Чанев (Дон Карлос), Нико Исаков (Родриго), Габриела Георгиева (Елизабет) и Даниела Дякова (Еболи).
• „Трубадур“ на Верди от София през 2019 г. с диригент Лоран Кампелон и с участието на Кирил Манолов (граф ди Луна), Камен Чанев (Манрико), Габриела Георгиева (Леонора), Гергана Русекова (Азучена).
• „Отело“ на Верди от 2020 г. с диригент Ивайло Кринчев и с участието на Таня Иванова (Дездемона) и Камен Чанев (Отело).
За срещите на сцената и в живота ще споделят баритонът Кирил Манолов, диригентът Найден Тодоров, преводачът Снежина Здравкова, сопраните Александрина Пендачанска и Татяна Шиварова и режисьорът Огнян Драганов.
Сигурна съм, че още много топли спомени и ласкави отзиви могат да бъдат разказани за него. Нека многобройните му партньори не се обиждат. Зная, че всеки един от тях е преживял незабравими моменти с този наистина прекрасен творец и човек. Да запазим слънчевата му усмивка в сърцата си, усмивката разтворила се и в незабравимия му глас. Обичаме го и както всички казаха никога не ще говорим за него в минало време, защото той е с нас със записите, които имаме.
Чуйте спомените им, както и избрани студийни записи, осъществени със Симфоничния оркестър на БНР в Първо студио.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg