Нови „5 минути София“ разказват за образованието в града. Документалната поредица, която през последните близо десет години се утвърди като майстор на кратките форми, излиза с осми сезон, във фокуса на който са първото столично училище – 127 СУ „Иван Николаевич Денкоглу“, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий", нейният Цариградски архив и Софийският университет – преди и след Втората световна война.
В пет епизода поредицата говори за стремежа на хората към знания и образование. Те са заснети през изминалата 2020 година, която изправи пред изпитания и киноиндустрията – у нас и по света.
„Заедно с целия екип бяхме силно мотивирани да докараме нещата докрай, въпреки трудностите, за да споделим онова, което научихме, проучвайки тези теми. И именно желанието на българите от възрожденските времена, от среда и от края на XIX век до наше време за образование. Като че ли това е най-ценното, което трябва да вземем от нашите прабаби и прадядовци“, сподели в ефира на „Време и половина“ продуцентът и режисьор на „5 минути София“ Камен Воденичаров.
Ценно за него е и дарителството, което са извършвали образователните институции и хората, жадни за знания, през онези години.
„Много, много важно събиране на книги, на документи, на средства за създаване на място, където с много точен и ясен правилник гражданите на града да се образоват – това е нещото, което е изключително похвално и, слава богу, това продължава и в наши дни. И хората днес си помагат взаимно, въпреки че си мисля, че държавата би могла в много по-голяма степен да помага или поне да не пречи на тези процеси“, добави още Воденичаров.
„5 минути София – образованието в града“ започва от 12 януари в каналите на поредицата в YouTube и Vbox7. И този сезон, както и филмът на екипа „105 минути София – историята на града“, който зрителите могат да открият в Neterra.TV+, е създаден с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
Още за любопитните факти, които можете да откриете в новите пет на „5 минути София“, за уроците на миналото и премълчаната история, както и за всеотдайността на екипа и срещата им с хората, зад които се крие истинското вълнение от една такава поредица, Камен Воденичаров разказва в звуковия файл.
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg