Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„5 минути София“ разказва за образованието в града

"5 минути София - образованието в града"
Снимка: Архив "Камен Во Студио"

Нови „5 минути София“ разказват за образованието в града. Документалната поредица, която през последните близо десет години се утвърди като майстор на кратките форми, излиза с осми сезон, във фокуса на който са първото столично училище – 127 СУ „Иван Николаевич Денкоглу“, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий", нейният Цариградски архив и Софийският университет – преди и след Втората световна война.

В пет епизода поредицата говори за стремежа на хората към знания и образование. Те са заснети през изминалата 2020 година, която изправи пред изпитания и киноиндустрията – у нас и по света.

„Заедно с целия екип бяхме силно мотивирани да докараме нещата докрай, въпреки трудностите, за да споделим онова, което научихме, проучвайки тези теми. И именно желанието на българите от възрожденските времена, от среда и от края на XIX век до наше време за образование. Като че ли това е най-ценното, което трябва да вземем от нашите прабаби и прадядовци“, сподели в ефира на „Време и половина“ продуцентът и режисьор на „5 минути София“ Камен Воденичаров.

Ценно за него е и дарителството, което са извършвали образователните институции и хората, жадни за знания, през онези години.

„Много, много важно събиране на книги, на документи, на средства за създаване на място, където с много точен и ясен правилник гражданите на града да се образоват – това е нещото, което е изключително похвално и, слава богу, това продължава и в наши дни. И хората днес си помагат взаимно, въпреки че си мисля, че държавата би могла в много по-голяма степен да помага или поне да не пречи на тези процеси“, добави още Воденичаров.

„5 минути София – образованието в града“ започва от 12 януари в каналите на поредицата в YouTube и Vbox7. И този сезон, както и филмът на екипа „105 минути София – историята на града“, който зрителите могат да открият в Neterra.TV+, е създаден с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.

Още за любопитните факти, които можете да откриете в новите пет на „5 минути София“, за уроците на миналото и премълчаната история, както и за всеотдайността на екипа и срещата им с хората, зад които се крие истинското вълнение от една такава поредица, Камен Воденичаров разказва в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50