Започва новата година с нови очаквания, но и със старите си тревоги. Как ще се развива културното пространство и каква ще бъде съдбата на инициативите в тази област, след като възможностите за комуникация и пряко общуване с изкуството и творците, са силно ограничени..!? В тази среда как и музеите ще осъществяват своята дейност? Какво да очакват те през 2011 г. – от публиката, от държавата, от своите екипи и от новите си идеи за изложби?
По тези теми е разговора с Борис Хаджийски, директор на Регионалния исторически музей в гр. Пазарджик и председател на Управителния съвет на сдружение „Български музеи“.Официално музеят в гр. Пазарджик е отворен за посетители на 13 декември 1911 г. Първата голяма експозиция – „Иван Войводов“ – е представена пред нетърпеливата публика на 16 юни 1924 г., Експонатите са изложени в една от стаите на читалище „Виделина“, където тогава се е помещавал музеят. Събитието се случва по време на общоградско тържество, в деня на читалищния празник „Св. Дух“. Във фондовете на музея започват да постъпват хиляди документални и веществени паметници, много от тях уникати. На основата на тази първа своеобразна колекция по-късно възниква експозицията на Общия народен музей.
Едни от най-изявените по онова време български изследователи проявяват голям интерес към археологическите, етнографските и историческите находки. За да изследват събраните документи и артефакти в музея често гостуват учени като проф. Г. Кацаров, проф. Б. Филов, проф. д-р Ив. Велков и др., които популяризират в своите публикации у нас и в чужбина информацията за постъпилите за съхранение в сбирките културни паметници. Днес в неговите фондове се съхраняват над 75 000 културни ценности, като някои от тях са гостували в САЩ, Япония, Канада, Германия, Франция, Норвегия, Испания, Италия, Дания, Швейцария и други държави.
В новата си сграда, която се намира в центъра на града, РИМ-Пазарджик и градската галерия „Ст. Доспевски“ се разполагат през 1980 г. Регионалният исторически музей в гр. Пазарджик е един от най-представителните български музеи, домакин на международни и национални конференции, кръгли маси, симпозиуми. Неговият екип успешно е осъществил редица национални проекти и музеят е търсен партньор на различни институции, по проекти на Европейския съюз.
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са включени произведения на художници, фотографи, графици, илюстратори и автори на бижута. Сред участниците са: проф. Маня Вапцарова, Петър Пондев, Боряна Пандова, Ирис Константинова, Борис Калайджиев,..
В "Артефир" на личния му празник се свързахме с Георги Тошев – журналист и продуцент с дългогодишен професионален опит. Свързан с авторитетни медии, създател на телевизионната поредица "Непознатите” и на "Другата България" – предаването, което разказва за наши сънародници от различни краища на света. Той е автор и на документални книги и филми,..
Софийската публика ще гледа световно утвърдения автор, куратор и хореограф Ада Мухина в лекцията-пърформанс How to sell yourself to the West. Спектакълът е хумористично проучване за продажба, идентичност, предимства и стратегии на творците да успеят на западния пазар на културата. Проектът е въз основа на опита на Мухина с куратори, институции,..
Открива се първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на столичния район "Люлин“. Експозицията представя промяната на района през годините, неговото административно устройство, някои спортни, образователни и културни постижения, както и важни моменти от икономическото и транспортното развитие. Историческите вещи, поместени във..
Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно. Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg