Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Европейско кино за учащи“ до 17 януари

Един от включените филми е „Клетниците 2019“ на Ладж Ли
Снимка: @SFFStudents

„Европейско кино за учащи“ – дискусионната програма, която „Арт Фест“ и Домът на киното организира, продължава онлайн и този месец. До 17 януари учениците и студентите могат да гледат ключови за европейското и независимо кино филми, свободно и онлайн на новата платформа „Филмира“.

Платформата, която си поставя за цел да създаде най-богатия дигитален дом за българско кино, дебютира именно с филмовата програма на инициативата. Тя включва „Нежно създание“ на украинския майстор-режисьор Сергей Лозница, „Граница“ на иранеца Али Абаси, документалния разказ на Александър Валенти за пианиста Франческо Лоторо „Маестро: В търсене на последната музика“ и дебютната творба на Ладж Ли „Клетниците 2019“, с която роденият в Мали режисьор удиви световните киноспециалисти. Българското кино пък е представено от документалния филм на Мария Николова „Луцифер“, който разказва за едноименната картина на немския художник Франц фон Щук – едно от най-ценните произведения на изкуството, притежавани от българската държава, изложено в Националната галерия.


Основната задача на „Европейско кино за учащи“ е да провокира размисъл у младите зрителите, смята Светлана Дамянова от „Арт Фест“.

„Да имат различен поглед към света, да успяват да откриват любопитни герои, да откликват в техните разсъждения, в техните умове и сърца и да се опитат по някакъв начин да погледнат света през преживяванията, които не са обичайни, не са познатите от блокбъстърните заглавия, които са най-често предпочитаните истории за вниманието на младите хора“, допълни още тя.

Повече за сюжета на филмите, които учащите могат да гледат онлайн на платформата за SVOD услуги„Филмира“, Светлана Дамянова разказва в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05