„Европейско кино за учащи“ – дискусионната програма, която „Арт Фест“ и Домът на киното организира, продължава онлайн и този месец. До 17 януари учениците и студентите могат да гледат ключови за европейското и независимо кино филми, свободно и онлайн на новата платформа „Филмира“.
Платформата, която си поставя за цел да създаде най-богатия дигитален дом за българско кино, дебютира именно с филмовата програма на инициативата. Тя включва „Нежно създание“ на украинския майстор-режисьор Сергей Лозница, „Граница“ на иранеца Али Абаси, документалния разказ на Александър Валенти за пианиста Франческо Лоторо „Маестро: В търсене на последната музика“ и дебютната творба на Ладж Ли „Клетниците 2019“, с която роденият в Мали режисьор удиви световните киноспециалисти. Българското кино пък е представено от документалния филм на Мария Николова „Луцифер“, който разказва за едноименната картина на немския художник Франц фон Щук – едно от най-ценните произведения на изкуството, притежавани от българската държава, изложено в Националната галерия.
Основната задача на „Европейско кино за учащи“ е да провокира размисъл у младите зрителите, смята Светлана Дамянова от „Арт Фест“.
„Да имат различен поглед към света, да успяват да откриват любопитни герои, да откликват в техните разсъждения, в техните умове и сърца и да се опитат по някакъв начин да погледнат света през преживяванията, които не са обичайни, не са познатите от блокбъстърните заглавия, които са най-често предпочитаните истории за вниманието на младите хора“, допълни още тя.
Повече за сюжета на филмите, които учащите могат да гледат онлайн на платформата за SVOD услуги„Филмира“, Светлана Дамянова разказва в звуковия файл.
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg