Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Тротоара 2020“ – новото народно читалище

Снимка: trotoara.com

229 онлайн подписа, при това предимно на млади хора, поставиха началото на новото Народно читалище „Тротоара 2020“. Макар подписването на документите от всички учредители и управа да създаде прецедент в правото и читалищната дейност в България, този акт е по-скоро символ на възраждането във време на пандемия.

„Нуждата от наистина култура и просветна и развитие на младите хора, среда за тяхното развитие – всичките тези работи малко или много липсват в днешното наше общество. Всъщност така мислят и всичките наши 229 учредители, които застанаха зад идеята и каузата“, сподели в „Артефир“ директорът на фондация „Тротоара“ и председател на новоучреденото читалище Деян Янков.

„Тротоара 2020“ се намира в сградата на TRAP – мястото за вдъхновение и творчество и разполага със звукозаписно студио, компютърна зала, работилница и помещение, което скоро ще се превърне в зала за танци и театър. Целта на читалището е да отговори на съвременната реалност и максимално да удовлетвори нуждите на децата и младежите, като им предостави място, в което свободно да се занимават с музика, гейминг, образование, ръчен труд, танци, изкуства и много други интересни и полезни дейности, които и досега фондация „Тротоара“, която е основен двигател на тази инициатива, извършва. Фондацията стана известна със Статуята на суетата, разположена на покрива на TRAP, изработена изцяло от отпадъци и символизираща консуматорската нагласа в днешното общество.

„Ние, мислейки по този въпрос, стигнахме до извода, че това, което досега правихме в TRAP, беше основно насочено към младежите – работа с деца, с тийнейджъри, с техните проблеми, с това да ги изслушваме, да правим дейности, които тях ги интересуват. А читалищата, от друга страна, те развиват друга културно-просветна дейност не само с млади хора, с възрастни също така. Знаете, библиотеки, ансамбли, фестивали, които създават и организират. И всъщност комбинацията на тези две неща е новото нещо, което в случая ние ще се опитаме да развием – културно-просветна дейност, съчетана с грижа за младите, за да стане тяхната среда по-добра за тяхното развитие“, допълни още Деян Янков.

Тази неделя, 17 януари, Народното читалище „Тротоара 2020“, което е основано изцяло чрез дарения и доброволчески труд, ще представи дейностите си онлайн – на живо във Фейсбук страницата на фондацията.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Fun & Games на ателие "Керамика" на НБУ в галерия "Сердика"

Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите.  В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..

публикувано на 13.02.25 в 18:50
Ася и Радослав Рачеви

Ася и Радослав Рачеви: Ние сме телевизионни терористи

Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят.  Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..

публикувано на 13.02.25 в 18:30
Георги Илиев, Георги Тенев, Мирослав Христов и Силвия Чолева

Очакваните места в поезията на Мирослав Христов

Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..

публикувано на 13.02.25 в 17:55

Литература и музика в списание "Страница"

Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното".  В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..

публикувано на 13.02.25 в 17:25
Рудникът в Кремиковци – днес езеро

Потенциал за промяна

Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..

публикувано на 13.02.25 в 16:45