Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Тротоара 2020“ – новото народно читалище

Снимка: trotoara.com

229 онлайн подписа, при това предимно на млади хора, поставиха началото на новото Народно читалище „Тротоара 2020“. Макар подписването на документите от всички учредители и управа да създаде прецедент в правото и читалищната дейност в България, този акт е по-скоро символ на възраждането във време на пандемия.

„Нуждата от наистина култура и просветна и развитие на младите хора, среда за тяхното развитие – всичките тези работи малко или много липсват в днешното наше общество. Всъщност така мислят и всичките наши 229 учредители, които застанаха зад идеята и каузата“, сподели в „Артефир“ директорът на фондация „Тротоара“ и председател на новоучреденото читалище Деян Янков.

„Тротоара 2020“ се намира в сградата на TRAP – мястото за вдъхновение и творчество и разполага със звукозаписно студио, компютърна зала, работилница и помещение, което скоро ще се превърне в зала за танци и театър. Целта на читалището е да отговори на съвременната реалност и максимално да удовлетвори нуждите на децата и младежите, като им предостави място, в което свободно да се занимават с музика, гейминг, образование, ръчен труд, танци, изкуства и много други интересни и полезни дейности, които и досега фондация „Тротоара“, която е основен двигател на тази инициатива, извършва. Фондацията стана известна със Статуята на суетата, разположена на покрива на TRAP, изработена изцяло от отпадъци и символизираща консуматорската нагласа в днешното общество.

„Ние, мислейки по този въпрос, стигнахме до извода, че това, което досега правихме в TRAP, беше основно насочено към младежите – работа с деца, с тийнейджъри, с техните проблеми, с това да ги изслушваме, да правим дейности, които тях ги интересуват. А читалищата, от друга страна, те развиват друга културно-просветна дейност не само с млади хора, с възрастни също така. Знаете, библиотеки, ансамбли, фестивали, които създават и организират. И всъщност комбинацията на тези две неща е новото нещо, което в случая ние ще се опитаме да развием – културно-просветна дейност, съчетана с грижа за младите, за да стане тяхната среда по-добра за тяхното развитие“, допълни още Деян Янков.

Тази неделя, 17 януари, Народното читалище „Тротоара 2020“, което е основано изцяло чрез дарения и доброволчески труд, ще представи дейностите си онлайн – на живо във Фейсбук страницата на фондацията.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слави Панайотов с "50 забравени места в България"

Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..

публикувано на 30.11.24 в 11:40

"Сурови перспективи" на Тодор Рабаджийски

Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата.  Авторът..

публикувано на 30.11.24 в 09:35

Начо Герерос е очарован от българската публика

Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..

публикувано на 30.11.24 в 09:10

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30