Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

NO BLINK дава 10 млн. лева за българска филмова продукция


В пилотния епизод на подкаста на NO BLINK „Кино с думи“ екипът сбъдва една продуцентска мечта и „предоставя“ на трима български продуценти бюджет от 10 млн. лева, които да „похарчат“ така, че направената инвестиция да има възвръщаемост. Разбира се, всичко това се случва условно, по време на разговора, в който се търси отговор на въпроса – липсата на достатъчно средства ли е причината за по-малкото международни успехи и разпознаваемост на българското кино?


Подкастът „Кино с думи“ стартира на 1-ви ноември 2020 година и може да бъде слушан както в ефира на Програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио, така и в платформата noblink.bg. В епизодите слушателите имат възможност за среща с едни от най-интересните и утвърдени личности в българското кино. Творците разкриват всичко най-актуално и любопитно от процесите в реализиране на една продукция в България.


Аудиопоредицата се реализира в две рубрики: „Те ще ме цакат с българско кино“ с водещ Таня Димова – във формата на дискусия се разглежда актуална тема от участници, които от своята професионална гледна точка, коментират различните аспекти; „Без маски в киното“ с водещ Йордан Георгиев – позовавайки се на жанра на портретното интервю, отблизо е проследен творческият път на личност с дългогодишен опит или утвърдени творчески тандеми/групи, работещи заедно.


Досега въпросите, на които са били посветени епизодите, са разнообразни и засягат различни професионални области в киното, като например „Какво трябва да направи един каскадьор, за да не падне от коня?“ и „Мит ли е проблемът със звука в българското кино?“ Творците споделят и много интересни истории за първи път, като например, кои техни роли са отпаднали след промени в сценария или какви са били най-екстремните им моменти по време на снимачен процес. Участници в подкаста вече са били: продуцентите Катя Тричкова, Евтим Милошев и Алек Алексиев; каскадьорите Йордан Захариев – Змея и Христо Първанов; композиторът Георги Стрезов и звуковият режисьор Михаил Дичев; актьорите Иван Бърнев и Деян Донков. Всички пет епизода досега, могат да бъдат намерени тук.


Подкастът „Кино с думи“ се реализира с партньорската подкрепа на Българското национално радио и финансиране по Програма „Публики“ на Национален фонд „Култура“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13

"Краят на градината", авторският спектакъл по Чехов, вече 15 години на българска сцена

"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..

публикувано на 09.04.25 в 09:38

Литературоведът Франческа Земярска в диалог с Маргьорит Юрсенар

Днес (9 април) от 18 ч. в Новата конферентна зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Франческа Земярска "Маска и глас в творчеството на Маргьорит Юрсенар".  В "Нашият ден" литературоведът Камелия Спасова разказва повече за този своеобразен разговор между Земярска и първата жена, станала член на Френската академия през 1980..

публикувано на 09.04.25 в 09:37
Автопортрет с котка, 1915

150 години от рождението на Елена Карамихайлова

"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..

публикувано на 09.04.25 в 08:50

Анна Петрова и Ели Скорчева блестят в "Игра на котки"

Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..

публикувано на 08.04.25 в 16:45